PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminom metodycy niepotrzebni

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    3 lipca 2012 - 06:35
Gminom metodycy niepotrzebni

Ministerstwo Edukacji Narodowej w tym tygodniu przedstawi projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, który ma uzdrowić system.
Na doskonalenie zawodowe nauczycieli, w tym doradztwo metodyczne, organy prowadzące szkoły muszą wyodrębnić 1 proc. z puli na wynagrodzenia – pisze „Rzeczpospolita”.

Tak przewiduje art. 70a Karty nauczyciela. W tym roku w subwencji oświatowej na pensje zarezerwowano 25,6 mld zł, czyli na doskonalenie – 256 mln zł.

Na jednego doradcę metodycznego przypada 430 nauczycieli, mimo że samorządy na dokształcanie pedagogów powinny przeznaczyć 256 mln zł

Wojewodowie i minister oświaty na wspieranie tego systemu muszą przeznaczyć po 5 tys. średnich wynagrodzeń stażysty – w 2012 r. 605 mln zł.

Mimo takich nakładów system wspomagania szkół funkcjonuje źle – uważa „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • emerytowany nauczyciel, 2012-07-05 09:59:11

    Dawniej z pomocy metodyków korzystało się nieustannie. Ale wtedy nie gminy decydowały o ich być albo nie być . Młodzi i nie tylko młodzi nauczyciele popełniają błędy. Zawsze je popełniali ale mogli liczyć na pomoc doświadczonego metodyka. Obecnie jak widać niektórym gminom potrzebne są alkoholowe f...estyny na boiskach szkolnych. Jakość nauczania jest dla nich bez znaczenia.  rozwiń
  • podpisałem, 2012-07-03 21:31:33

    Nareszcie obiektywny tytuł.