PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy będą likwidować gimnazja

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    24 listopada 2011 - 07:19
Gminy będą likwidować gimnazja

Niż demograficzny i kryzys, który zmusza do oszczędności powodują, że samorządy planujące budżety na 2012 r. decydują o zamykaniu szkół.
Placówki zostaną wytypowane do końca lutego – stwierdza „Rzeczpospolita”.

W gimnazjach wyraźnie ubywa uczniów. Teraz uczy się w nich ponad 1,2 mln nastolatków, ale według prognoz demograficznych, w kilka lat ich liczba spadnie o blisko 200 tys.

Jednak Instytutu Badań Edukacyjnych przestrzega, by gimnazjów nie zamykać pochopnie, bo podobna liczba uczniów w tym wieku będzie już za 8 lat. Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu mówi, że „koszty odtworzenia placówki po kilku latach mogą być wyższe niż korzyści z jej obecnego zamknięcia”.

Samorządowcy argumentują, że utrzymanie przez kilka lat małego gimnazjum przy subwencji w wysokości ok. 4,7 tys. zł rocznie na ucznia jest niemożliwe. „Gimnazjum musi mieć np. pracownię komputerową, dobrą salę gimnastyczną, musi zatrudniać nauczycieli o konkretnych kwalifikacjach. Żeby utrzymać szkołę na odpowiednim poziomie, musi liczyć przynajmniej 150 uczniów” – wylicza w „Rzeczpospolitej” Marek Olszewski, wiceszef Związku Gmin Wiejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Trampek, 2011-11-24 11:55:59

    Gdzie gminy zatraciły właściwy sobie sposób rozumowania, przecież młodzież to przyszłość nas wszystkich !!