PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy będą likwidować szkoły

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 marca 2011 - 06:54
Gminy będą likwidować szkoły

Rząd chce, aby samorządy bez ograniczeń przekazywały szkoły stowarzyszeniom rodziców. W efekcie placówki będą likwidowane, bo ci mogą nie zdążyć z ich założeniem i przystąpieniem do przetargu.
Od dwóch lata samorządy nie muszą podejmować decyzji o likwidacji małych szkół. Mogą je przekazać osobie fizycznej lub prawnej. Taka możliwość dotyczy jednak tylko szkół, w których uczy się do 70 uczniów. Ograniczenie to spowodowało, że w ciągu dwóch lat zaledwie 11 szkół zostało przekazanych stowarzyszeniom rodziców. W tym samym czasie samorządy zlikwidowały ponad 1,1 tys. z nich – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Mieszkańcy przeciwko likwidacji szkół

Tendencja ta, zdaniem rządu, ma się odwrócić za sprawą wejścia w życie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Obecnie jej projekt jest konsultowany. Zakłada ona zniesienie ograniczenia związanego z liczbą uczniów przy przekazywaniu szkoły stowarzyszeniu.

Samorządy wskazują na słabość tego rozwiązania. I twierdzą, że będzie jeszcze trudniej przekazać szkołę rodzicom. Będzie to bowiem wymagało przeprowadzenia procedury konkursowej, do której będą mogły przystępować tylko te stowarzyszenia, które działają w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego.

Czytaj też: Spór o likwidację szkół przybiera na sile

Związki zawodowe ostrzegają, że nowe przepisy wprowadzające procedurę przetargową dla stowarzyszeń zainteresowanych przejęciem szkoły spowodują, że placówki będą trafiać do przypadkowych osób – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Zbieranie podpisów przeciw likwidacji szkół

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.