PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy dostaną więcej pieniędzy na oświatę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    19 maja 2011 - 17:57
Gminy dostaną więcej pieniędzy na oświatę

W przyszłym roku na utrzymanie szkół samorządy otrzymają z budżetu 38,7 mld zł subwencji oświatowej – o 4,8 proc. więcej niż w tym roku.
W projekcie ustawy budżetowej, którą przyjął rząd, subwencja ogólna do gmin, powiatów i województw wyniesie ponad 50,2 mld zł. W efekcie będzie ona wyższa o 3,9 proc. od zaplanowanej na ten rok. Z tego część oświatowa wyniesie 38,7 mld i też będzie wyższa od kwoty tegorocznej o 4,8 proc. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wzrost subwencji oświatowej wynika m.in. z planowanych od września 2012 r. podwyżek wynagrodzenia nauczycieli. Mają one wzrosnąć o 3,8 proc.

W tym roku nauczyciele też otrzymają podwyżkę w wysokości 7 proc. Samorządy mogą jednak wypłacić ją do końca września z wyrównaniem od początku miesiąca.

Czytaj też: Prowadzenie szkół przejmą stowarzyszenia

To, czy wzrost subwencji na 2012 rok pokryje wydatki na podwyżki, zależy od indywidualnej polityki każdego samorządu. Na pewno nie zabraknie pieniędzy tym gminom, które tworzą liczne oddziały szkolne i zatrudniają nauczycieli na półtora etatu.

W związku z kolejną podwyżką dla pedagogów w projekcie ustawy budżetowej kwota bazowa, od której są liczone średnie płace pedagogów, wzrośnie z 2618,10 zł do 2717,59 zł. Tym samym ich średnie wynagrodzenie będzie się wahało od 2,7 tys. zł do 5 tys. zł.

Czytaj też:  Nauczyciele mogą rozsadzić budżet

Subwencja oświatowa nie jest jednak przeznaczana tylko na pensje pedagogów. Z puli tej samorządy muszą zapewnić pensje pozostałym pracownikom zatrudnionym w oświacie. Co więcej, muszą też zadbać o utrzymanie i funkcjonowanie szkół. Na to najczęściej samorządom nie wystarcza już subwencji. W efekcie od 40 do nawet 70 proc. pieniędzy przekazywanych na funkcjonowanie szkół finansowane jest z budżetów samorządów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.