PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy nie chcą asystentów nauczycieli

  • bad    4 kwietnia 2014 - 16:26
Gminy nie chcą asystentów nauczycieli

W najbliższym czasie w szkołach nie przybędzie etatów, nawet w efekcie rozpoczęcia nauki przez sześciolatki.
Samorządy oszczędzają, dlatego dyrektorzy nie zatrudnią asystentów nauczycieli, zamiast tego zwiększą liczbę godzin nauczycielom, którzy już pracują - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Od nowego roku szkolnego szkoły będą mogły zatrudniać na podstawie kodeksu pracy asystentów nauczycieli. Ich kwalifikacje mają być identyczne jak nauczycieli.

Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk uważa jednak, że nie będzie potrzeby ich zatrudniania, jeżeli w klasach będzie po kilkunastu uczniów. Jego zdaniem nauczyciele poradzą sobie bez dodatkowej pomocy. Wójt dodaje, że bez dotacji nie zgodzi się na tworzenie nowych etatów. Nie tylko on. Samorządy wydają zalecenia, by plan zajęć konstruować w taki sposób, by zatrudnianie dodatkowych osób nie było koniczne.

Czytaj też: Posłowie nieufni, znajomy wójta zarobi więcej niż nauczyciele?

- Kilka lat temu wprowadzono możliwość zatrudniania w szkołach doradców zawodowych. W praktyce w większości nie ma takiego stanowiska, podobnie będzie w przypadku asystentów - przewiduje - wyjaśnia Tadeusz Kołacz, naczelnik wydziału edukacji w urzędzie miasta w Chrzanowie.

Oprócz asystentów nauczycieli szkoły, zwłaszcza małe, mogą mieć problem z nauczycielami etyki. Będą musiały uwzględnić dodatkowe etaty oraz znaleźć osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.

- Nawet przyjęcie sześciolatków nie sprawi, że będzie więcej etatów, niż to zakładało ministerstwo edukacji. Dzięki temu obecnie pracujący nauczyciele unikną w kolejnym roku zwolnień - zauważa Grażyna Burek, kierownik referatu wydziału edukacji urzędu miasta w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2014-04-09 12:43:03

    Najsmutniejsze jest, że dyskusja o asystentach nie dotyczy meritum. Nie po to zaistniała żeby wzrósł poziom edukacji, lecz dla uniknięcia buntu zwalnianych nauczycieli. Meritum to przywracanie uczniom takich chęci uczenia się, które doprowadzą do wzrostu poziomu ich umiejętności praktycznych. Kiedy ...zajmiemy się efektywniejszym wydawaniem podatków?  rozwiń