PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy nie łatają budżetów kosztem dzieci

  • GK/zmp.poznan.pl    9 września 2011 - 15:32
Gminy nie łatają budżetów kosztem dzieci

Prezes Związku Miast Polskich, Ryszard Grobelny, protestuje przeciwko nieprawdziwym wypowiedziom, które wskazują na to, że wszystkie samorządy w Polsce podniosły znacząco opłaty za przedszkola.
„Sytuacja w Biskupcu jest przy tym o wiele bardziej złożona i dotyczy nie tylko kwestii odpłatności” – uważa prezes Ryszard Grobelny (zabierz głos/oceń prezydenta).

Prezes w swoim oświadczeniu odniósł się też do obiecanych przez władze centralne podwyżek płac nauczycieli. "Oświadczono przy tym – jak zwykle – że środki na podwyżki samorządy otrzymają w subwencji. Wiedząc jednak, że subwencja nie obejmuje przedszkoli, zwiększając ponownie zakres zadań w edukacji przedszkolnej, umieszczono w ustawie zapis umożliwiający samorządom gmin zwiększenia w niewielkim stopniu odpłatności za przedszkola. Głosowały za tym wszystkie kluby parlamentarne, wiedząc, że gminy same nie znajdą już środków na ten cel w swoich budżetach" - napisał w oświadczeniu.

Czytaj też: Rządowa debata nad przedszkolami

Prezes przypomniał też, że gminy działają w tym zakresie, na podstawie upoważnień ustawowych, autonomicznie. Normalną rzeczą jest w takich sytuacjach dialog ze swoją społecznością lokalną, który w tym konkretnym przypadku przybrał formę ostrego konfliktu i musi być rozwiązany przez zainteresowanych. Interwencja z zewnątrz jest możliwa tylko, jeśli doszło do złamania prawa, w zwykłym trybie nadzoru. Każda uchwała rady gminy podlega kontroli wojewody pod tym względem – także ta, która doprowadziła do nagłośnionego w kampanii konfliktu lokalnego.

Czytaj też: Zaostrza się strajk w przedszkolu w Biskupcu

Prezes podkreślił, że rozgoryczenie budzą niektóre wypowiedzi, pojawiające się w tej dyspucie. Szczególny protest musi budzić, według niego, często powtarzana w mediach wypowiedź posła, który grzmi, że „gminy nie mogą kosztem dzieci i ich rodziców łatać swoich budżetów”.

„Szkoda tylko, że posłowie i inni uczestnicy tej debaty nie pamiętają, że to na skutek różnych decyzji sejmu, w tym zwłaszcza w sprawie zmian w systemie podatku PIT oraz podniesienia podatku VAT, z budżetów gmin ubyło w ostatnich czterech latach łącznie po około dziesięć miliardów złotych rocznie. W tym samym czasie doszły nowe zadania oraz zwiększony wysiłek inwestycyjny, związany z programami unijnymi. Byłoby lepiej, żeby posłowie zastanowili się przed niektórymi głosowaniami w sejmie i skupili się raczej na tym, jak wzmocnić – osłabione przez zmiany prawne i kryzys – budżety lokalne, od których ciągle coraz więcej się wymaga i oczekuje” – czytamy w oświadczeniu Ryszarda Grobelnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.