PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy nie przygotują szkół na przyjęcie sześciolatków

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 czerwca 2010 - 07:16
Gminy nie przygotują szkół na przyjęcie sześciolatków

Szkoły mimo zapewnień dyrektorów wciąż nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Za dwa lata zabraknie miejsc na przyjęcie do pierwszej klasy dwóch roczników uczniów.
W ubiegłym roku do szkoły poszło niespełna 5 proc. sześciolatków. Resort edukacji narodowej tłumaczy, że w tym będzie lepiej. Ale rodzice wciąż podchodzą nieufnie do pomysłu posyłania dzieci do szkoły, zwłaszcza w małych miejscowościach. W dużych też nie jest dobrze. Na przykład w Opolu na tysiąc sześciolatków do szkoły zapisanych jest 140. To i tak lepszy wynik niż w roku ubiegłym, kiedy było ich zaledwie 90 – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Eksperci przestrzegają, że za dwa lata, gdy do szkół trafi ostatni rocznik siedmiolatków i obowiązkowo sześciolatki, szkoły będą miały duże problemy. Dlatego samorządy powinny robić wszystko, aby przekonać rodziców sześciolatków do posyłania ich do szkoły. Inaczej gminy będą musiały zwiększyć zatrudnienie i zapewnić dodatkowe sale. Po opuszczeniu szkoły przez podwójne roczniki samorządy będą musiały zwalniać nauczycieli i wypłacać im odprawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.