Gminy niezbyt chętnie szkolą pracowników

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 10-03-2010
  • drukuj
Pracownicy samorządowi mogą bezpłatnie podnosić kwalifikacje, jeśli ich urząd dostanie dotację unijną. Gminy robią to jednak rzadko.
Gminy niezbyt chętnie szkolą pracowników

Samorządy mogą ubiegać się o unijne dofinansowanie z programu operacyjnego „Kapitał ludzki” na organizację szkoleń urzędników. Skorzystało z tego dotychczas 738 samorządów, tj. tylko 26 proc. z nich – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dzieje się tak, bo nakład czasu i pracy na pozyskanie pieniędzy na szkolenia nie przekłada się na szybkie zyski. Samorządy wolą zająć się tym, co skuteczne i widoczne dla wyborców, a więc np. zdobywaniem środków na drogi czy na kanalizację

Andrzej Hłonda, sekretarza powiatu żnińskiego, powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że coraz więcej samorządowców inwestuje w kadry, bo zależy im na lepszej obłudze obywateli. Starostwo z Żninie za pieniądze z UE zorganizuje urzędnikom i pracownikom pięciu urzędów gminnych m.in. szkolenia ze stosowania kodeksu postępowania administracyjnego, finansów publicznych i ochrony środowiska.

Na dotacje w poprawę funkcjonowania urzędu w konkursach organizowanych przez MSWiA do 2013 r.  jest przewidziane 252 mln euro. Do tej pory wydano około 250 mln zł. W tym roku odbędą się dwa konkursy z pulą wynoszącą 220 mln zł – w tym 200 mln zł na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego oraz 20 mln zł dla służb podległych MSWiA i administracji publicznej niebędącej administracją rządową ani samorządową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE