PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy odpowiadają za zajęcia dodatkowe

  • PAP    20 września 2013 - 07:13
Gminy odpowiadają za zajęcia dodatkowe

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że za organizację i finansowanie zajęć dodatkowych w przedszkolach, np. naukę języka angielskiego odpowiadają samorządy, które otrzymały na to pieniądze.
Zapowiada też w tej sprawie kontrole kuratorów oświaty. W czwartek minister edukacji spotkała się w Warszawie z rodzicami, którzy protestują przeciwko konsekwencjom tzw. ustawy przedszkolnej. Chodzi o zajęcia dodatkowe np. naukę języka angielskiego, które nie mogą być już opłacane przez rodziców.

Czytaj też: Minister pisze do samorządowców w sprawie zajęć dodatkowych w przedszkolu

Zgodnie z ustawą, od września opłaty rodziców za przedszkole nie mogą być wyższe niż 1 zł za każdą dodatkową godzinę powyżej pięciu godzin, które są bezpłatne. Rodzice skarżą się, że w ten sposób uniemożliwia im się finansowanie zajęć dodatkowych.

„Dla mnie najważniejsze jest to, aby przedszkole było dostępne dla wszystkich dzieci i traktowało je równo. Opłata za przedszkole nie może być barierą dla rodziców i barierą dostępu dziecka do edukacji" - powiedziała po spotkaniu z rodzicami Szumilas.

Według niej, dzieci w przedszkolach powinny mieć zapewniony dostęp do wszystkich zajęć, także tych dodatkowych, a rodzice nie mogą płacić za te zajęcia więcej niż 1 zł.

„Nie możemy różnicować dzieci na lepsze i gorsze. Nie możemy dopuszczać do takiej sytuacji, że są dzieci, które ze względów finansowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych. Możliwości dzieci nie mogą być ograniczane portfelem rodziców" - podkreśliła minister edukacji.

Zwróciła też uwagę, że zagwarantowanie zajęć dodatkowych w przedszkolach należy do zadań samorządów gminnych i dyrektorów przedszkoli. Podkreśliła, że dodatkowe pieniądze (w tym roku jest to ponad 500 mln zł) na organizacje zajęć trafiły już do gmin.

„W tej chwili konieczna jest rozmowa pomiędzy rodzicami i dyrektorami przedszkoli, jak również pomiędzy rodzicami i samorządami, ponieważ to tam zostały przekazane środki na rozwój edukacji przedszkolnej" - powiedziała Szumilas.

Dodała przy tym, że w ostatnim czasie samorządy przywracają stopniowo w przedszkolach zajęcia dodatkowe.

Zapowiedziała też kontrole. „Poprosiłam kuratorów oświaty o monitorowanie i kontrolowanie tego procesu, bo to nadzór pedagogiczny jest od tego, aby sprawdzić realizację podstawy programowej" - powiedziała szefowa MEN.

Podkreśliła też, że zajęcia takie jak taniec, rysunek lub rytmika są od wielu lat zapisane w podstawie programowej, co oznacza, że muszą być one realizowane obowiązkowo w każdym przedszkolu w Polsce. Poinformowała, że w MEN rozpoczęto też prace, aby również nauka języka obcego znalazła się w obowiązkowej podstawie nauczania.

Przedstawiciele rodziców, którzy zebrali już ponad 18 tys. podpisów pod protestem przeciwko uniemożliwianiu im finansowania zajęć dodatkowych mówili po spotkaniu z Szumilas, że MEN nie zgodził się na żaden kompromis.

Zapowiadają też, że zaskarżą ustawę przedszkolną do Trybunału Konstytucyjnego. Tłumaczą, że niedopuszczalna jest propozycja, by to oni musieli wymuszać na samorządach realizację zajęć dodatkowych.

„Mamy teraz jako rodzice chodzić do samorządów, do dyrekcji i monitorować to wszystko, zamiast normalnie chodzić do pracy.?" - pytała retorycznie Anna Turska z Lublina, matka jednego z przedszkolaków, która przekazała resortowi edukacji petycję w sprawie zajęć dodatkowych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • podpisałem, 2013-09-21 21:17:26

    Co to za system porypany, że konstytucyjna minister rzadu musi prosic Jaśnie Panów Wójtów, aby realizowali Jej rozporzadzenia?! Samo-rządzący dostają naszą kasę, a zajęć w przedszkolach i tak nie zamierzają organizować. Nikt im nic nie zrobi, rodzice też nie podołają.