Gminy ograniczone przy dowozie uczniów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 19-08-2011
  • drukuj
Wójt musi zapewnić dzieciom dowóz do szkoły, pod warunkiem że znajduje się ona w określonej przepisami odległości. Inaczej może narazić się na zarzut niegospodarności.
Gminy ograniczone przy dowozie uczniów
Gminy, tworząc sieć szkół i przedszkoli, powinny zadbać o to, aby uczniowie nie musieli do nich zbyt daleko dojeżdżać – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Inaczej gmina powinna odpowiednio wcześniej przygotować dla nich transport lub zwrócić pieniądze za przejazd rodzicom, jeśli to oni zdecydują się na dostarczanie dzieci do szkoły. Zwrot kosztów jest możliwy dopiero po udokumentowaniu przez nich zakupu np. biletów.

Samorząd musi taki transport zorganizować, jeśli droga uczniów klas 0 – IV z domu do najbliższej podstawówki przekracza trzy kilometry, a w przypadku klas V – VI – cztery kilometry.

Jeśli samorządy przychylą się do prośby rodziców i sfinansują transport dzieci (mimo że szkoła jest położona bliżej, niż przewidują to przepisy), może narazić się na zarzut niegospodarności ze strony regionalnych izby obrachunkowych.

Gminy domagają się zmiany przepisów, ale nie mają co liczyć na ich szybką nowelizację – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

I tutaj gminy mają rację. Moje dziecj mają mniej niż 3 kilometry, ale ....pod górkę!!!!!!!

JOTKA, 2011-08-19 22:12:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE