Gminy precyzyjnie policzą subwencje oświatową

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 18-04-2011
  • drukuj
System informacji oświatowej będzie zawierał aktualne dane nie tylko o liczbie uczniów w danej szkole, lecz także o wysokości przysługującej gminom subwencji.
Gminy precyzyjnie policzą subwencje oświatową

Numer PESEL, miejsce urodzenia i zamieszkania ucznia, uzyskanie lub nie promocji do następnej klasy – takie m.in. informacje znajdą się w nowym systemie informacji oświatowej. Obowiązek ich zbierania nakłada uchwalona przez Sejm ustawa o systemie, która trafiła do Senatu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W systemie znajdą się też informacje o wrażliwych danych ucznia. Na przykład, czy jest pod opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej, jakiej pomocy potrzebuje, czy uczy się w szkole specjalnej. W nowej bazie będą też dane identyfikacyjne o nauczycielach i wychowawcach.

Samorządy na tej podstawie będą mogły ustalić rzeczywistą liczbę uczniów i oddziałów w szkołach przy występowaniu o subwencje. Obecnie subwencja jest naliczana na podstawie danych sprzed roku, które nie uwzględniają aktualnej liczby uczniów, oddziałów i kwalifikacji nauczycieli.

Oświatowe związki zawodowe za dostęp do raportów z bazy będą musiały płacić. Z obowiązku tego zwolnione zostały m.in. szkoły i urzędy. Nowa baza danych, z pewnymi wyjątkami, ma zostać uruchomiona od kwietnia 2012 r. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Niech się zastanowią nad kwalifikacjami pedagogicznymi nauczycieli. Orbiliuszów trzeba spławić, pozostawić Nauczycieli przez duże N.

Belfer (1922), 2011-04-18 15:08:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE