PARTNER PORTALU
 • BGK

Gminy straszą kontrolami poradnie, które odraczają obowiązek szkolny dla sześciolatków

 • Dziennik Gazeta Prawna    9 kwietnia 2015 - 07:56
Gminy straszą kontrolami poradnie, które odraczają obowiązek szkolny dla sześciolatków

Dla gmin sześciolatek w przedszkolu to problem finansowy i organizacyjny (fot.flickr.com/ Phil Roeder)

Gminy proszą kuratoria, aby postraszyły kontrolami poradnie psychologiczno-pedagogiczne za zbyt dużą liczbę sześciolatków, którym odraczają obowiązek szkolny. Interweniować ma ministerstwo.
Dla gmin sześciolatek w przedszkolu to problem finansowy i organizacyjny. Samorząd dostanie mniejsze wsparcie z budżetu – w przypadku małych wiejskich szkół pomoc sięga 8 tys. zł za ucznia, a gdy dziecko zostanie w placówce przedszkolnej – 1,2 tys. zł.

Sześciolatki zajmą też miejsca w przedszkolach zagwarantowane dla czterolatków. Gminy dofinansowują publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, więc chcą, aby te były wobec nich lojalne i ograniczały liczbę decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego. Tymczasem ich odsetek gwałtownie rośnie. W poprzednich latach było ich zaledwie kilka tysięcy. W tym może być nawet kilkadziesiąt.

Zwróciliśmy się do kuratora w sprawie kontroli samorządowych poradni psychologiczno-pedagogicznych – przyznaje Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. informacji urzędu miasta w Krakowie. Tłumaczy, że skala takich orzeczeń jest zbyt duża. – Obawiamy się, że osoby prowadzące te badania zachowują się mało racjonalnie – dodaje.

– Skargi samorządów do kuratoriów na pracę poradni budzą moje wątpliwości. Wizytatorzy mogą sprawdzić co najwyżej, czy opinie o potrzebie odroczenia sześciolatka są wydane właściwie przez poradnię mającą uprawnienia i zgodnie z procedurą – zastrzega Joanna Berdzik, wiceminister edukacji narodowej. – Trudno sobie wyobrazić, że kuratoria podczas kontroli ponownie zmuszą pracowników poradni do przeprowadzenia takiego badania z dzieckiem. To nie byłoby korzystne dla samego dziecka i rzetelności badania – podkreśla.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • stara wiara, 2015-04-12 09:43:32

  Samorządy i tak z pieniędzy subwencji POłowę ukręcają dla siebie, bo nikt ich nie kontroluje!!!!!
 • podpisałem, 2015-04-10 10:18:42

  pazerność samo-rządzących nie zna granic. Już bez żenady potwierdzają, że dla nich liczy się kasa, a nie dobro dziecka!
 • podpisałem, 2015-04-10 10:16:54

  Do w.potega@neostrada.pl: Polskie matki są otumanione przez propagandę antyszkolną, która jest metodycznie uprawiana w celu zniszczenia powszechnej oświaty publicznej i zastąpienia jej usługami płatnymi.