PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zajmą się dziećmi w wakacje

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 czerwca 2010 - 11:36

Szkoła podstawowa będzie miała obowiązek w okresie wakacji i ferii zimowych zapewnić opiekę dzieciom z klas I - III, jeśli rodzice wyrażą takie życzenie - wynika z przygotowanego przez resort edukacji rozporządzenia.
Akt prawny jest w fazie konsultacji. Resort chce, by wszedł w życie już od 1 września. Pomysł ten, wychodzący naprzeciw zapracowanym rodzicom, wywołał gniew i frustrację w środowisku nauczycieli i samorządowców. Ci ostatni złoszczą się, że na gminy spada kolejne obciążenie finansowe.

- Z naszych pieniędzy finansuje się przedszkola, są propozycje, byśmy utrzymywali żłobki, a teraz jeszcze opiekę wakacyjną w szkołach - mówi Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz i członek Związku Gmin Wiejskich.

- Rząd przerzuca na nas kolejne obowiązki, nie dając na to pieniędzy - podkreśla. W najbiedniejszych gminach dopłaty do edukacji sięgają 60 proc. rocznego budżetu.

Te samorządy, które miały na to pieniądze, organizowały tzw. zimę czy lato w mieście, ale była to ich suwerenna decyzja. Teraz zadecydują o tym rodzice. A zwłaszcza ci mniej zamożni będą zainteresowani, by ktoś zajął się ich dzieckiem w wakacje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.