PARTNER PORTALU
  • BGK

Gminy zwalniają nauczycieli

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    5 lipca 2011 - 06:40
Gminy zwalniają nauczycieli

Samorządy pierwszy raz od trzech lat ograniczają zatrudnienie w szkołach. W niektórych redukcje wśród nauczycieli sięgają nawet 20-30 proc.
Samorządy tłumaczą to niżem demograficznym (w ciągu 20 lat liczba uczniów zmniejszyła się o 2 mln), niższą subwencją oświatową i obowiązkiem wypłaty (od dwóch lat) specjalnego dodatku uzupełniającego dla pedagogów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Prowadzący szkoły zapowiadają, że to nie koniec masowych zwolnień w oświacie. Przyznają też, że młody pedagog nie ma co szukać pracy w szkole, chyba że ma kwalifikacje do nauki z co najmniej dwóch przedmiotów.

Czytaj też: Nauczyciele do odstrzału

Większość dyrektorów szkół otrzymało zalecenie od gmin, aby szukać oszczędności m.in. przez ograniczenie zatrudnienia. Sprowadza się do redukcji etatów nauczycielskich. Dyrektorzy szkół jeszcze pod koniec maja wręczyli części z nich wypowiedzenia.

W Kielcach zlikwidowano 46 etatów. W Łodzi wypowiedziano umowę 128 nauczycielom. W Bydgoszczy na koniec maja wypowiedzenia otrzymało 47 osób.

Czytaj też: Nauczyciele mogą rozsadzić budżet

Ministerstwo Edukacji Narodowej, zdając sobie sprawę z negatywnych skutków spadającej liczby uczniów, przygotowało projekt zmian przepisów, które miały pomóc samorządom i nauczycielom przetrwać trudny okres.

W projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty resort proponował łączenie np. gimnazjów z liceami w zespoły. Ponadto samorządy mogłyby, zamiast likwidować szkoły, przekazywać je bez żadnych ograniczeń stowarzyszeniom rodziców.

Projekt utknął jednak w konsultacjach. Prace nad nim zablokował m.in. ZNP, który przeciwstawił się powszechnemu przekazywaniu szkół stowarzyszeniom – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • wawa, 2011-07-05 18:01:59

    Gienio tu nie chodzi o sześciolatków lecz o kasę rząd narzucił po przez ustawę na gminy , a oni jej nie mają . Tak to u nas się rządzi zasadą spychologii .
  • Gienio, 2011-07-05 11:57:54

    Co ci dyrektorzy zrobią jak wszystkie 6-latki przyjdą do szkoły? Co powiedzą rodzicom że nie ma odpowiedniej ilości nauczycieli i dzieci muszą się uczyć w 35 osobowych klasach.