PARTNER PORTALU
  • BGK

Gnieźnieński samorząd rozsyła plakaty do szkół

  • PAP    5 września 2012 - 11:17

60 tys. plakatów edukacyjnych rozsyła do wszystkich szkół podstawowych w Polsce gnieźnieński samorząd. Plansze pomogą w nauce historii na lekcjach poświęconych początkom państwa polskiego.
Według pomysłodawców, przedsięwzięcie to ma charakter unikatowy w skali kraju. Jest ono elementem projektu unijnego „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski”.

Jak poinformowała Agnieszka Rzempała – Chmielewska ze starostwa powiatowego w Gnieźnie, opracowany zestaw czterech plakatów poświęcony jest czterem tematom: Zjazdowi Gnieźnieńskiemu i pierwszej koronacji, piastowskiej architekturze monumentalnej, życiu w grodzie a także piastowskim wojom.

Na plakatach uczniowie zobaczą m.in. przekrój katedry gnieźnieńskiej, rotundy Mieszka I czy palatium w grodzie na Ostrowie Lednickim, poznają elementy uzbrojenia wojowników w państwie pierwszych Piastów, zobaczą też jak wyglądały i do czego służyły ówczesne przedmioty codziennego użytku.

Zgodnie z założeniami projektu, plakaty mają trafić do wszystkich szkół podstawowych w Polsce jako materiał pomocniczy do nauki historii. Wydrukowano 60 tys. sztuk plakatów, po 15 tys. sztuk z każdego tematu. Każda szkoła podstawowa w Polsce otrzyma w prezencie od gnieźnieńskiego samorządu powiatowego zestaw czterech plakatów.

„Takiej niekomercyjnej akcji o charakterze promocyjno – dydaktycznym jeszcze nikt w Polsce nie przeprowadził. Projekt zakłada kolportaż plakatów do siedzib kuratorów oświaty. Równolegle zostanie przeprowadzona akcja e-mailingowa do ponad 14 tys. szkół podstawowych w Polsce” – poinformowała Agnieszka Rzempała – Chmielewska.

Jak dodała, wartość całego przedsięwzięcia to ok. 110 tys. zł.

Autorem plakatów jest gnieźnieński artysta plastyk Jarosław Gryguć. Wśród ekspertów czuwających nad jakością zawartych na nich informacji są m.in. przedstawiciele Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Projekt unijny „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego powiatu gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski” realizowany jest przez starostwo powiatowe w Gnieźnie od początku 2011 roku. W jego ramach, poza plakatami edukacyjnymi przewidziano też przygotowanie zestawu czterech książek dla dzieci. Jeszcze we wrześniu ma się ukazać pierwszy tom.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: