PARTNER PORTALU
  • BGK

Godzina w przedszkolu za złotówkę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 lutego 2013 - 07:28
Godzina w przedszkolu za złotówkę

Dziś rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zakłada m.in. obniżenie kosztów dla rodziców maluchów z samorządowych przedszkoli.
Na przykład opiekun, który obecnie za pobyt dziecka płaci miesięcznie 300 zł (3 zł za godzinę), będzie mógł liczyć na obniżkę sięgającą nawet 200 zł - podaje „Dziennik Gazeta Prawna".

Wszystko dlatego, że resort Krystyny Szumilas proponuje, aby stawka za każdą dodatkową godzinę opieki nad dzieckiem (ponad 5 bezpłatnych, w czasie których realizowana jest podstawa programowa) nie mogła być wyższa niż złotówka.

Czytaj też: Przedszkola nadal dzielą rząd i samorządy

Gminy będą też miały możliwość decydowania się na dowóz dzieci, nawet jeśli wprost nie będzie wymagała tego od nich ustawa. Oznacza to dla nich większą swobodę w tej kwestii. Wydatków na ten cel nie będą mogły im kwestionować regionalne izby obrachunkowe.

Mają się też skończyć problemy rodziców z zapisami. Za rok w przedszkolach muszą znaleźć się miejsca dla wszystkich czterolatków. Samorządy alarmują, że założenia rządu są nierealne i żałośnie populistyczne - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • krzyciel, 2013-02-26 12:27:36

    Pięć bezpłatnych godzin w przedszkolu to kpina. Kogo to promuje? Niepracujące matki, które zyskują w ten sposób kilka godzin wolnego od dziecka, które mogą przeznaczyć na plotki z koleżankami. Normalny dzień pracy to 8 godzin. Do tego trzeba doliczyć jeszcze co najmniej po pół godziny na dotarcie z ...przedszkola do pracy i z pracy do przedszkola - to razem 9 godzin i tyle powinno być bezpłatne. Dopiero każda kolejna godzina mogłaby być płatna - i to nawet więcej niż 3 zł za godzinę.  rozwiń