PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wielkopolski z zatwierdzoną siecią szkół

  • PAP/JS    29 marca 2017 - 19:51
Gorzów Wielkopolski z zatwierdzoną siecią szkół
Zmiana sieci szkół zacznie obowiązywać od początku roku szkolnego 2017/18 i pociągnie za sobą zmianę niektórych obwodów i powstanie nowych. (fot.pixabay)

Gorzowska rada miejska przyjęła uchwały ws. dostosowania sieci szkół do wymogów wdrażanej reformy oświaty.
• W mieście funkcjonuje 16 gimnazjów, które do końca sierpnia 2019 r. mają zakończyć działalność edukacyjną.

• Trzy gimnazja będą przekształcone w podstawówki, dziewięć wejdzie w skład szkół podstawowych, a cztery będą funkcjonowały do czasu wygaszenia.

• "Dane dotyczące ewentualnych zwolnień nauczycieli będą znane do końca maja br. i mogą wynikać zarówno ze zmian odnoszących się do reformy, jak i do skutków demografii" - poinformowano.

Za przyjęciem uchwał w tej sprawie głosowało 17 radnych, trzech było przeciwko, żaden nie wstrzymał się od głosu. W sesji uczestniczyło 21 z 25 gorzowskich radnych.

"Poddane pod głosowanie projekty uchwał obejmowały przedyskutowane wcześniej, racjonalne i dostosowane do wymogów nowych ustaw oświatowych sieci placówek oświatowych dla miasta Gorzowa, zarówno w obszarze szkół podstawowych, jak i szkół średnich" - ocenił dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Eugeniusz Kurzawski.

W mieście funkcjonuje 16 gimnazjów, które do końca sierpnia 2019 r. mają zakończyć działalność edukacyjną. Zmiana sieci szkół zacznie obowiązywać od początku roku szkolnego 2017/18 i pociągnie za sobą zmianę niektórych obwodów i powstanie nowych.

Według Kurzawskiego, czasami nowe obwody mogą budzić wątpliwości, ale - jak zapewnił - proponowane zmiany wynikają bezpośrednio z wymogów i skutków reformy edukacji.

"Koszty reformy w roku obecnym mogą być mniejsze, ponieważ nie będą obejmować jeszcze poważniejszych zmian i adaptacji infrastruktury edukacyjnej. Aktualnie najpilniejsze jest dostosowanie szkół gimnazjalnych do przyjęcia pierwszoklasistów oraz utworzenie np. pracowni fizyko-chemicznych" - powiedział Kurzawski.

Dyrektor przyznał, że poważniejsze koszty mogą pojawić się w następnych latach, gdy będą podejmowane kolejne decyzje wymagające z dostosowania obiektów szkolnych do nowych funkcji w obszarze edukacji.

"Dane dotyczące ewentualnych zwolnień nauczycieli będą znane do końca maja br. i mogą wynikać zarówno ze zmian odnoszących się do reformy, jak i do skutków demografii lub zatrudnienia w obszarze klas I-III, czyli w klasach, gdzie w ostatnich latach zmiany były częste" - dodał Kurzawski.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.