PARTNER PORTALU
  • BGK

Gra miejska o UE w Lublinie

  • PAP    9 maja 2011 - 16:24
Gra miejska o UE w Lublinie

Grę miejską polegającą na zdobywaniu informacji o inwestycjach i instytucjach związanych z Unią Europejską zorganizowano w Lublinie z okazji Dnia Europy.
W grze uczestniczyli w niej uczniowie lubelskich szkół. Chcieliśmy w Dniu Europy zaproponować młodzieży formę gry, która pozwoliłaby zobaczyć, że jest tu wiele miejsc związanych z Unią Europejską - powiedziała Marta Jędrych z Punktu Informacyjnego Europe Direct w Lublinie, jednego z organizatorów obchodów.

Czytaj też: Krakowskie obchody Dnia Europy

W miejskiej grze terenowej wzięło udział 10 drużyn z lubelskich szkół. Każda drużyna liczyła pięciu zawodników, którym towarzyszył opiekun - nauczyciel. Poszczególne grupy dostawały arkusze z zadaniami - młodzi ludzie mieli m.in odnaleźć w Lublinie różne miejsca i obiekty, które zostały wyremontowane dzięki funduszom z Unii Europejskiej lub instytucje i urzędy związane z Unią. Mieli też znaleźć odpowiedzi na zadane w arkuszach pytania.

Czytaj też: Wolontariat daje możliwości

- Mieliśmy różne zdania. Na przykład pójść do biblioteki wojewódzkiej i zapytać, kiedy powstał tam ośrodek informacji europejskiej albo znaleźć na Placu Wolności tabliczkę i tam była odpowiedź na pytanie, które ulice zostały wyremontowane za pieniądze Unii Europejskiej w 2003 r. - powiedział Eryk, uczeń z Gimnazjum nr 12 w Lublinie.

Jak dodał, dzięki uczestnictwu w grze dowiedział się więcej o Unii i o Lublinie. - Dowiedzieliśmy się, że Unia nam pomaga. Nowe dla mnie było to, że za pieniądze z Unii odbudowywany jest Teatr Stary - powiedział.

Opiekunka drużyny Eryka, nauczycielka, Bożena Dobrowolska powiedziała dziennikarzom, że taka gra to dobry sposób poszerzania wiedzy o Unii Europejskiej wśród młodzieży. - Mogą się dowiedzieć wielu ciekawych wiadomości na przykład o inwestycjach w naszym mieście. Myślę, że takich gier powinno być więcej - dodała.

Młodzież licealna uczestniczyła natomiast w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, która odbyła się w sali obrad rady miejskiej. Młodzi ludzie podzieleni byli na małe grupki, które stanowiły reprezentacje poszczególnych frakcji PE. Dyskutowali m.in. o potrzebie rozwijania wolontariatu, liberalizacji rynku oraz o energetyce jądrowej i alternatywnych źródłach energii.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.