PARTNER PORTALU
  • BGK

Grób Pański w wielu kościołach nawiązuje do życia Jana Pawła II

  • PAP    23 kwietnia 2011 - 09:24
Grób Pański w wielu kościołach nawiązuje do życia Jana Pawła II

Zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II (1 maja) stała się inspiracją do tego, że symbolika Grobów Pańskich w wielu kościołach nawiązuje do osoby papieża.
Tak jest m.in. w warszawskiej bazylice Św. Krzyża oraz w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W tej ostatniej świątyni nad grobem są umieszczone jego fotografie i Stary Testament otwarty na proroctwie Izajasza o „Cierpiącym Słudze Pańskim i obietnicy Zmartwychwstania”.

„Symbolika Grobu Pańskiego w Katedrze Polowej WP w tym roku nawiązuje do sługi Bożego Jana Pawła II – wiernego naśladowcy Chrystusa” – powiedział proboszcz katedry ks. płk Robert Mokrzycki.

Jak wyjaśnił, przesłanie Grobu Pańskiego jest takie, że „Jezus z Nazaretu był i jest tym, na którym wypełniły się proroctwa Starego Testamentu, szczególnie Księgi Rodzaju oraz księgi proroka Izajasza – pieśń o Cierpiącym Słudze Pańskim.

Dzieło odkupienia – jak podkreślił ks. Mokrzycki – „dokonało się i nadal się spełnia”. Zaznaczył jednocześnie, że Jan Paweł II w swoim nauczaniu przypomina, że „w Krzyżu Chrystusa nie tylko odkupienie dokonało się przez cierpienie, ale samo cierpienie ludzkie zostało odkupione”.

Proboszcz Katedry Polowej podkreślił też, że przez 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II „byliśmy świadkami, jak z biegiem lat stawał się on coraz głębiej uczestnikiem krzyża i śmierci Jezusa Chrystusa”.

Dodał, że w najbliższym czasie – w święto Bożego Miłosierdzia będziemy świadkami urzędowego potwierdzenia, że Jan Paweł II jest już uczestnikiem także Chrystusowego Zmartwychwstania”.

Tradycja strojenia Grobu Pańskiego istnieje od średniowiecza. To artystyczna dekoracja przygotowywana w Wielkim Tygodniu w kościołach dla podkreślenia pamiątki śmierci Chrystusa.

W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy. W wielu miejscach Polski wierni w Wielką Sobotę tłumnie odwiedzają groby.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.