PARTNER PORTALU
  • BGK

Groźba likwidacji gimnazjum w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl    18 listopada 2011 - 11:34
Groźba likwidacji gimnazjum w Swarzędzu

Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie do likwidacji – tego boją się mieszkańcy Swarzędza.
Przyczyną możliwych nadchodzących zmian w swarzędzkich gimnazjach jest przeludnienie szkół podstawowych w mieście. Największy problem dotyczy Szkoły Podstawowej nr 5 na os. Mielżyńskiego. Już teraz w tym budynku jest bardzo ciasno, gdyż uczęszcza tam ponad 1000 uczniów. Prognozy demograficzne przewidują, że w ciągu najbliższych dwóch lat liczba uczniów tej szkoły zwiększy się do ok. 1400.

Urząd Miasta i Gminy Swarzędz zdaje sobie sprawę, że SP5 nie jest w stanie pomieścić takiej liczby dzieci, szuka więc rozwiązania całej sytuacji. Najbardziej naturalną decyzją jest budowa nowej szkoły. Wytypowano nawet działki pod taką inwestycję w Zalasewie, niedaleko Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Problem w tym, że właściciele działek nie zgadzają się na ich sprzedaż. W UMiG Swarzędz rozpatruje się więc możliwość wywłaszczenia właścicieli na mocy specustawy. Najprawdopodobniej nie uda się jednak wybudować nowej szkoły w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Co zatem zrobić z nadmiarem uczniów w Szkole Podstawowej nr 5 do czasu powstania nowej szkoły? Jednym z pomysłów jest manipulacja budynkami gimnazjalnymi i zamiana któregoś z nich na szkołę podstawową. Nie są to informacje oficjalne, gdyż póki co UMiG nie zajął żadnego stanowiska w tej sprawie, ale z pewnością coś jest „na rzeczy”. W Swarzędzu słychać głosy, jakoby miało dojść do przeniesienia gimnazjum nr 2 i połączenia go z gimnazjum na os. Czwartaków, natomiast w budynku przy ul. Polnej utworzyć szkołę podstawową. Najgłośniej mówi się jednak o likwidacji gimnazjum w Zalasewie i przeniesieniu uczniów do innych szkół gimnazjalnych w naszym mieście.

Na te doniesienia zdecydowanie zareagowali rodzice, nauczyciele i dyrekcja Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika. Od dzisiaj zbierane są podpisy pod protestem przeciwko zmianie lokalizacji szkoły. Jak można wyczytać w treści protestu „nasza szkoła z lokalizacją w Zalasewie stwarza optymalne warunki dla realizacji statutowych zadań szkoły i zabezpiecza potrzeby edukacyjne na poziomie gimnazjalnym całej południowej części gminy Swarzędz, a klimat szkoły sprzyja harmonijnemu rozwojowi młodzieży”.

Trudno się z tym nie zgodzić, tym bardziej, że gimnazjum w Zalasewie uznawane jest za najlepsze w naszej gminie. Jako jedyne przystosowane jest w całości do przyjęcia uczniów niepełnosprawnych, posiada dogodną lokalizację – jest jedynym gimnazjum w południowej części miasta – nie ma zatem problemów z utrudnionymi dojazdami do szkoły. Gimnazjum to osiąga również najlepsze wyniki w nauce w całej gminie i jako jedyne w Swarzędzu każdego roku klasyfikowane jest przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jako „szkoła sukcesu”, a ponad 90 proc. absolwentów dostaje się do szkół pierwszego wyboru.

Szkoła w Zalasewie jest miejscem pracy dla 61 osób. Czy w przypadku połączenia z innym gimnazjum mają szansę na zachowanie stanowiska? Co z ewentualnymi dojazdami uczniów mieszkających w południowej części Swarzędza do chociażby budynku przy ul. Polnej?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)