PARTNER PORTALU
  • BGK

Gry miejskie pomogą poznać Białystok

  • PAP    2 maja 2011 - 11:09
Gry miejskie pomogą poznać Białystok

Poznawaniu nieznanych zakątków Białegostoku, jego historii, zabytków i osób z nim związanych mają służyć terenowe gry miejskie.
Ich organizatorzy uważają, że wspólna zabawa to dobry pomysł na zainteresowanie mieszkańców historią miasta.

Dlatego miejskie placówki przygotowały dla mieszkańców Białegostoku na majowe weekendy dwie gry miejskie, w których może wziąć udział w sumie 350 osób. Do udziału w zabawie organizatorzy zachęcają całe rodziny, ale też pojedynczych graczy.

Pierwsza z nich, pod hasłem „Odkryj Białystok”, odbędzie się w sobotę 7 maja. Organizowana jest przez Urząd Miejski i ma zainaugurować cztery nowe szlaki turystyczne w mieście. To szlaki: rodu Branickich, fabrykantów, architektury drewnianej i świątyń. Krążąc po mieście, uczestnicy tej gry będą mieli za zadanie rozwiązać zagadki i hasła z nimi związane, do pomocy używając specjalnych kart.

W kolejny majowy weekend na swoją grę zaprasza Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Zabawa „Od PRL-u do demokracji” odbędzie się 14 maja, w Europejską Noc Muzeów. Dotyczyć będzie miejsc i budynków w mieście, które w wyniku różnych przemian politycznych zmieniły swoją funkcję, zniknęły z krajobrazu Białegostoku lub przeciwnie – są ważnymi ośrodkami życia.

Gra będzie nawiązywała do realiów PRL-u. Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie czekania w długich kolejkach ani wszechobecnej biurokracji.

W ubiegłym roku Centrum przeprowadziło pierwszą grę miejską, która także odbyła się w Noc Muzeów. Pod hasłem „Poznaj Białystok” uczestnicy pieszo i na rowerach odwiedzali – a niektórzy dopiero odkrywali – miejskie świątynie, muzea i pomniki. Każdy z graczy otrzymał wtedy kartę gry oraz mapkę Białegostoku z zaznaczonymi punktami, które musiał znaleźć na obszarze kilku kilometrów kwadratowych i rozwiązać zadania związane z tymi miejscami.

Ubiegłoroczna gra była pilotażowa i miała sprawdzić, czy białostoczanie są zainteresowani taką aktywnością. Okazało się, że bardzo chętnie wzięli udział w zabawie. Zgłosiło się wówczas ponad 100 osób. Najmłodszy uczestnik miał pół roku, najstarszy ponad 80 lat.

Gry terenowe to sposób na poznanie miasta, historii związanych z poszczególnymi budynkami i znanymi osobami. Powiedziała, że taka forma edukacji, przez zabawę, ułatwia odbiór historii i zapamiętywanie topografii miasta. Jej zdaniem, to także dobry sposób na integrację ludzi i spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.