PARTNER PORTALU
  • BGK

GUS pokazuje jak potrzebne są darmowe podręczniki

  • pt    4 lutego 2014 - 12:08
GUS pokazuje jak potrzebne są darmowe podręczniki

Brak możliwości zakupienia dla dzieci niezbędnych podręczników szkolnych deklarowało w poprzednich latach prawie 14 proc. rodzin przynajmniej z trójką dzieci.
Z powodu ograniczeń finansowych, ponad 5 proc. gospodarstw rodzinnych z co najmniej jednym dzieckiem na utrzymaniu, musiało zrezygnować z zakupu wszystkich potrzebnych podręczników – to jeden  z wniosków płynących z raportu „Warunki życia rodzin w Polsce”, przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

– Konieczność rezygnacji z tego zakupu, gospodarstwa rodzinne wiejskie zgłaszały niemal równie często, jak i te mieszkające w mieście (odpowiednio 5,7 proc. i 5,4 proc.) – piszą autorzy opracowania.

Brak możliwości zakupienia dla dzieci niezbędnych podręczników szkolnych deklarowało prawie 14 proc. gospodarstw rodzinnych z trójką i więcej dzieci. W mniejszym stopniu do rezygnacji z zakupu wszystkich podręczników, zmuszone były gospodarstwa z jednym oraz dwójką dzieci na utrzymaniu (odpowiednio 3,4 proc. i 4,5 proc.).

To informacja, która wpisuje się w trwającą dyskusję na temat darmowych podręczników.  Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska właśnie  zapowiedziała, że już we wrześniu tego roku podręcznik dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych będzie darmowy i przekazywany kolejnym rocznikom.

- Naszą troską jest ograniczenie kosztów rodziców– zadeklarowała wraz z  premierem Donaldem Tuskiem. – Koszt produkcji podręcznika dla 1-klasistów (550 tysięcy dzieci w 2014 r.) nie powinien przekroczyć 10 mln zł. Dzisiaj rodzice wydają blisko 140 mln zł. Nie można dłużej tolerować tego mechanizmu. Nie ma żadnych potrzeb merytorycznych i dydaktycznych, aby ten system musiał być kontynuowany – mówiła minister.

Podstawowym założeniem przygotowanej w Ministerstwie Edukacji Narodowej nowelizacji ustawy o zmianie systemu oświaty oraz niektórych innych ustaw jest to, że szkoła podstawowa nieodpłatnie wypożycza uczniom klas I-III podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej obejmujące edukację polonistyczną, matematyczną, społeczną i przyrodniczą.

Wyposażenie szkół w podręcznik zapewnia natomiast Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podręczniki będą własnością szkoły (organu prowadzącego szkoły podstawowe). Zasady wypożyczania podręczników uczniom określał będzie dyrektor placówki. Przygotowany podręcznik służyć będzie trzem kolejnym rocznikom uczniów.

Od 2015 r. wszystkie podręczniki mają być wieloletnie. A to dlatego, że do użytku szkolnego będą dopuszczone jedynie te podręczniki, które nie będą zawierać: pytań, poleceń, zadań i ćwiczeń wymagających uzupełnienia w egzemplarzu podręcznika oraz odwołań i poleceń wymagających korzystania z dodatkowych płatnych materiałów dydaktycznych przeznaczonych dla ucznia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • A, 2014-02-05 09:24:00

    Do rodzic: W latach 80-tych podręczniki w podstawówkach były darmowe, przechodziły na kolejne roczniki i wszyscy przeżyliśmy. Co więcej, poziom naszego wyedukowania jest o niebo lepszy od obecnego. Jeśli jeszcze nowe podręczniki będa na wyższym poziomie to czego chcieć więcej.
  • rodzic, 2014-02-05 07:49:55

    Uporządkowanie rynku podręczników szkolnych jest konieczne, jednak darmowe podręczniki to działanie nie wychowawcze, które będzie opłakane w skutkach na przyszłość(wychowujemy społeczeństwo konsumpcyjne i roszczeniowe). Należy znaleźć sposób na ograniczenie biedy i obniżenie ceny podręczników....  rozwiń