PARTNER PORTALU
  • BGK

Gwiazdy i uczniowie na jednym festiwalu

  • PAP    26 września 2012 - 09:26
Gwiazdy i uczniowie na jednym festiwalu

Reżyser Xawery Żuławski oraz aktorzy Adam Woronowicz i Dawid Ogrodnik, czyli Rahim z "Jesteś Bogiem" - z tymi m.in. artystami spotka się grupa ponad 120 uczniów z całej Polski, w ramach 3. Festiwalu Filmoteki Szkolnej, organizowanego w czwartek i piątek w Warszawie.
Festiwal jest elementem programu edukacji filmowej dla polskich szkół ponadpodstawowych, który nosi nazwę Filmoteka Szkolna, a realizowany jest od 2009 r. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W ramach tego programu do 14 tys. szkół wysłano zestawy filmowych lekcji na DVD. W każdym znalazło się ponad 50 filmów polskiej produkcji, m.in. w reżyserii Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka i Krzysztofa Kieślowskiego.

Filmy zostały opatrzone komentarzem krytyka i dobrane do zaproponowanych przez specjalistów od danego przedmiotu tematów lekcji i zajęć pozalekcyjnych (np. język polski, historia).

Festiwal ma być m.in. okazją do zaprezentowania i oceny własnej filmowej twórczości uczniów oraz do spotkania młodych ludzi ze znanymi artystami ze środowiska filmowego - reżyserami i aktorami. Jak przypomniała w rozmowie z PAP Agata Sotomska, koordynatorka projektu Filmoteka Szkolna w PISF, festiwal stanowi podsumowanie całorocznej pracy szkół uczestniczących w programie.

W ramach trzeciej edycji imprezy w stolicy spotka się ponad 120 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju. Pierwszego dnia, w czwartek, będą oni zwiedzać miejsca związane z kinematografią, m.in. Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej, Archiwum Filmoteki Narodowej i studio Platige Image.

Drugiego dnia festiwalu, w piątek, spotkają się na terenie Warszawskiej Szkoły Filmowej na Żoliborzu, na tzw. targach. Jak wyjaśnili organizatorzy festiwalu, w szkole tej odbędzie się "prezentacja projektów filmowych, zrealizowanych przez młodych ludzi z całej Polski, którzy w swoich pracach eksperymentują, poruszają tematy społeczne, opowiadają o sobie i otaczającym ich świecie".

Uczniowie z Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze (dolnośląskie) pokażą np. profesjonalne spoty, promujące szkołę i miasto. Miejską Grę Filmową, w której wzięło udział piętnaście drużyn z trójmiejskich szkół, zaprezentuje I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Z kolei Gimnazjum nr 13 im. Adama Mickiewicza w Sosnowcu opowie o cyklu warsztatów filmowych "Animacja sposobem na nudę".

"Każda szkoła będzie miała swoje stanowisko i zaprezentuje to, co zrealizowała, np. fotorelacje ze szkolnych festiwali filmowych. Uczniowie będą mieć laptopy, na których pokażą ekspertom filmy, które nakręcili" - wyjaśniła Sotomska.

Ekspertów, którzy obejrzą i ocenią prace uczniów, a także udzielą początkującym filmowcom profesjonalnych rad, będzie dwanaścioro. Będą to, jak informuje PISF: reżyserzy Xawery Żuławski ("Wojna polsko-ruska"), Bartosz Konopka ("Królik po berlińsku", "Lęk wysokości"), Anna Kazejak-Dawid ("Skrzydlate świnie"), Greg Zgliński (film "Wymyk", serial "Paradoks"), Katarzyna Klimkiewicz ("Hanoi-Warszawa"), Adrian Panek ("Daas"), Maria Sadowska ("Dzień kobiet") i Kamil Polak (animacja "Świteź") oraz aktorzy: Dawid Ogrodnik (czyli filmowy Rahim z "Jesteś Bogiem"), Joanna Kulig ("Sponsoring", "Kobieta z Piątej Dzielnicy"), Adam Woronowicz ("Rewers", "Ki", "Baby są jakieś inne") i Grzegorz Emanuel ("Generał Nil").

Zaplanowano ponadto wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej - online. "Organizatorzy postanowili umożliwić wszystkim zainteresowanym wzięcie udziału w wydarzeniu również wirtualnie. Szkoły, które nie przyjadą do Warszawy, mogą zarejestrować się na Wirtualny Festiwal, który odbędzie się równolegle z targami, w piątek. Wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć transmisję festiwalu na żywo na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl" - wyjaśniono.

Organizatorami Festiwalu Filmoteki Szkolnej są: PISF, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawska Szkoła Filmowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.