PARTNER PORTALU
  • BGK

Higiena pracy umysłowej w szkołach kuleje. Po reformie edukacji może być nawet gorzej

  • MN    6 lutego 2017 - 11:57
Higiena pracy umysłowej w szkołach kuleje. Po reformie edukacji może być nawet gorzej
Szkoły nie zapewniają higieny pracy umysłowej - tak głoszą skargi do RPD i wyniki analiz NIK. (fot. pixabay.com)

• Do Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka wpływają skargi dotyczące organizacji zajęć szkolnych niezgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.

• Chodzi o nierównomierne obciążanie uczniów trudnymi przedmiotami: łączenie ich w kilkugodzinne bloki, albo planowanie tych zajęć na ostatnich godzinach lekcyjnych.

• RPD uważa, że problem może się nasilić po wprowadzeniu reformy oświaty. Kontrole w tym zakresie planuje Najwyższa Izba Kontroli.
Najwyższa Izba Kontroli w planie pracy na 2017 rok weźmie pod lupę higienę pracy umysłowej w szkołach w całej Polsce. Jak przypomina Rzecznik Praw Dziecka, kilka lat temu Zielonogórska delegatura NIK przeprowadziła kontrolę w dziesięciu lubuskich szkołach oraz w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Tylko połowa szkół objętych kontrolą wywiązała się z ustawowego obowiązku zapewnienia wszystkim uczniom możliwości pozostawienia w szkole podręczników i przyborów szkolnych. 

Obciążone ciało i umysł dziecka

Szafki w szkołach mają zadanie odciążyć dziecięce kręgosłupy, ponieważ bardzo często plecaki dzieci są zbyt ciężkie – przypomina RPD, który monitoruje tę kwestię od 2003 r. Dodaje, że pozostałe szkoły możliwość taką stworzyły tylko dla części uczniów, w tym cztery – za opłatą.

Ponadto – jak stwierdzono w raporcie – „żadna ze skontrolowanych przez NIK szkół na terenie województwa lubuskiego nie organizowała uczniom zajęć z zachowaniem wszystkich reguł higieny pracy umysłowej. Powszechne było nierównomierne obciążanie uczniów trudnymi przedmiotami: łączenie ich w kilkugodzinne bloki, albo planowanie tych zajęć na ostatnich godzinach lekcyjnych”.

Czytaj też: Reforma oświaty: Co w uchwałach w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego?

Jak dowiadujemy się z komunikatu Rzecznika Praw Dziecka, obserwacje NIK są zbieżne ze skargami kierowanymi do niego w tym zakresie. Zgłaszający zwracają uwagę na organizację zajęć szkolnych niezgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.

- Problem może się nasilić po wprowadzeniu planowanej reformy systemu oświaty w roku szkolnym 2017/2018 i przewidywaną już w tej chwili potrzebą zmianowości pracy placówek oświatowych. Zwracam się o uwzględnienie wskazanego problemu w toku planowanej kontroli – pisze Marek Michalak w wystąpieniu do Krzysztofa Kwiatkowskiego, szefa NIK.

RPD w tym samym piśmie pyta o terminy planowanych kontroli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.