PARTNER PORTALU
  • BGK

Historyczne pogadanki w plenerze

  • PAP    5 lutego 2012 - 09:44

Muzeum Historii Kielc realizuje projekt „Wózek z historią”. Muzealnicy w plenerze opowiadają o dziejach osiedli i budynków.
Spotykają się też z mieszkańcami miasta w klubach osiedlowych i domach opieki społecznej.

„Dawniej artyści wędrowali po świecie, by trafić ze swoją sztuką do widzów. My postanowiliśmy wyjść do kielczan z historią” – powiedział Krzysztof Myśliński z muzeum.

Projekt „Wózek z historią” ma trzy odsłony. Zaczęło się jesienią od spotkań na osiedlach. Muzealnicy opowiadają w plenerze o dziejach poszczególnych dzielnic, o ich budynkach, o genezie ich nazw. Pokazują stare zdjęcia i plany.

Pierwsze spotkanie odbyło się w październiku na Szydłówku. Historycy zaprezentowali zdjęcia i plany sytuacyjne z wykopalisk wczesnośredniowiecznej osady, przedstawili dzieje górnictwa żelaznego na tych terenach oraz historię osadnictwa od wsi przez folwark aż po osiedla z cegły i wielkiej płyty. Dla dzieci były konkursy.

Myśliński podkreślił, że mieszkańcy bardzo są tą tematyką zainteresowani. Z ostatniego spotkania, które odbyło się w styczniu na osiedlu Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, historycy wrócili zupełnie przemoknięci, ale na brak słuchaczy nie narzekali.

Pod hasłem „Wózek z historią – jedziemy do was” odbywają się spotkania w klubach osiedlowych i domach pomocy społecznej. Tematyka jest różnorodna; były zajęcia o dawnej modzie i o motoryzacji. 26 lutego pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Wózek z historią – zaginione miejsca”.

Obiektem, o którym opowiedzą muzealnicy, będzie nieistniejący już Gmach Leonarda. Muzeum ma też w planach „Wózek z historią” w miejscu, gdzie przychodzi bardzo dużo kielczan, czyli w galerii handlowej. Odbędą się tam zajęcia warsztatowe o dawnym handlu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.