PARTNER PORTALU
  • BGK

Holenderska policja rowerem po Olsztynie

  • PAP    18 czerwca 2011 - 14:01
Holenderska policja rowerem po Olsztynie

Holenderscy policjanci na rowerach patrolują w sobotę ulice Olsztyna.
Podczas kilkudniowego pobytu w tym mieście dzielą się z polskimi kolegami doświadczeniami na temat sposobów skutecznego wykorzystania służbowego pojazdu podczas interwencji. Trzyosobowy patrol policji rowerowej z miejscowości Venlo w Holandii wspólnie z olsztyńskimi strażnikami miejskimi patroluje w sobotę ulice w centrum, Starówkę i szlaki spacerowe nad Jeziorem Długim.

Holendrzy przyjechali do Olsztyna, aby zapoznać polskich policjantów i strażników miejskich z metodami pracy policji rowerowej. Wspólne patrole mają udowodnić skuteczność wykorzystania roweru jako środka transportu w miejscach trudno dostępnych dla innych pojazdów - w parkach, wąskich uliczkach, na plażach, chodnikach i schodach.

Czytaj też: Samorząd pomorski wsparł policję

Dzień wcześniej w jednostce policyjnych oddziałów prewencji Holendrzy zaprezentowali polskim funkcjonariuszom techniki wykorzystania roweru do obrony przed napastnikiem podczas interwencji. Demonstrowali również jak użyć tego pojazdu do zatrzymania i obezwładnienia osoby ściganej.

Według rzecznik olsztyńskiej policji te pokazy były bardzo ciekawe, ale polscy funkcjonariusze nie mogą wykorzystywać jednośladów w podobnym celu. - Zgodnie z naszymi przepisami rower nie jest narzędziem tzw. przymusu bezpośredniego, którego mamy prawo używać wobec osób agresywnych. Zgodnie z ustawą o policji takimi środkami są natomiast służbowe psy czy konie - powiedziała Fic.

Rowerowe patrole policji na Warmii i Mazurach od kilku lat strzegą bezpieczeństwa turystów w sezonie wakacyjnym. Można je spotkać w Bartoszycach, Ełku, Elblągu, Iławie, Mrągowie, Olecku, Piszu i Węgorzewie. Najczęściej interweniują w sprawach zakłócania porządku publicznego, drobnych kradzieży i łamania zakazu picia alkoholu w miejscu publicznym.

Delegacja policji rowerowej z Holandii będzie gościć w Olsztynie do najbliższego poniedziałku. Podczas pobytu goście będą uczestniczyć w rajdach rowerowych i festynach promujących bezpieczną jazdę. W niedzielę o godz. 13 w strzelnicy Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Wojska Polskiego w Olsztynie (oceń prezydenta) odbędzie się pokaz ich technik pracy, przeznaczony dla mieszkańców miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.