PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile czasu zostało, by dostać na wyprawkę?

  • Weronika Kocela    2 września 2013 - 11:26
Ile czasu zostało, by dostać na wyprawkę?

Jeszcze we wrześniu rodzice mogą składać wnioski do dyrektora szkoły o zwrot kosztów zakupu podręczników dla swoich dzieci. Ile mają czasu w poszczególnych miastach?
Do 4 września z wnioskiem muszą zdążyć rodzice dzieci uczęszczających do szkół we Wrocławiu. Jeden dzień więcej mają na to mieszkańcy Torunia, Lublina, Olsztyna i Rzeszowa. 6 września z kolei termin przyjmowania dokumentów upływa w Szczecinie, Bydgoszczy i Białymstoku. W Krakowie i Gdańsku to 9.09, a w Opolu, Gorzowie Wielkopolskim i Warszawie 10 września. Natomiast 13 września jest ostatnim dniem przyjmowania wniosków w Kielcach, a 30.09 w Poznaniu.

W poprzednich latach program cieszył się dużym zainteresowaniem. Przykładowo W Lesznie finansowe wspracie otrzymało 606 uczniów, w Lesznie 538, w Elblągu 895, w Białymstoku 1320, a w Bydgoszczy 2056.
 
Do wniosków należy dołączyć zaświadczenia o dochodach rodziny, względnie w przypadku korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zaświadczenie  lub oświadczenie o korzystaniu z tej pomocy. Z kolei w przypadku uczniów niepełnosprawnych niezbędna jest kserokopia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Samorządy jedynie koordynują program,bwyznaczając daty skłądania wniosków i informując dyrektorów szkół o takiej mozliwości. - Cały program finansowany jest w całości ze środków budżetu państwa, w związku z czym gminy nie dokładają środków na jego realizację - zanzacza Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy.

- Niektórzy wojewodowie usiłowali "wymusić" 20 proc. wkładu gminy ale takie działnie nie znajduje jednak uzasadnienia prawnego. W Lesznie w 2012 r. tego typu pomcy z pomocy skorzystało 538 uczniów i nie dopłacaliśmy do tego z budżetu miasta - informuje Lucjan Rosiak, naczelnik wydziału edukacji w tamtejszym magistracie. 


Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 lipca 2013r. programem „Wyprawka szkolna” objęte są dzieci rozpoczynające naukę w roku szkolnym 2013/2014 w klasach od I do  III  i V klasie  szkoły podstawowej oraz uczniowie II klasy szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum.

Wartość pomocy uzależniona jest od rodzaju podręczników i szkoły. Uczniowie klas I – III szkoły podstawowej, uczniowie niepełnosprawni klas I - III oraz uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczający do szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy nie korzystają  z podręczników do kształcenia specjalnego oraz uczniowie szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy mogą liczyć na maksymalnie 225 zł dopłaty. 

Do 325 zł mają szansę otrzymać uczniowie klasy V szkoły podstawowej oraz uczniowie niepełnosprawni klas IV - VI szkoły podstawowej, którzy nie korzystają z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego, natomiast uczniowie niepełnosprawni gimnazjum niekorzystający z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dofinansowanie do kwoty 350 zł. Maksymalnie 390 zł dostaną uczniowie klasy II zasadniczej szkoły zawodowej oraz uczniowie niepełnosprawni zawodówkij, a 445 zł uczniowie klasy II liceum ogólnokształcącego i technikum oraz uczniowie niepełnosprawni tych szkół.
 
Z kolei do 770 zł wynosi wspracie dla uczniów niepełnosprawnych szkół podstawowych korzystających z podręczników do kształcenia specjalnego, a do 607 zł dla osób niepełnosprawnych uczęszczających do gimnazjum.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • MAMA, 2013-09-02 12:31:42

    Trochę tylko za nmało pieniędzy na te wyprawki, wszystko jest za drogie i narawdę trzeba się mocno nagminastykować zeby wyptrawic dzieci do szkoły i dziwic się ze młodzi ludzie nie chcą zakładac duzych rodzin