Ile na dojazd do szkoły, a ile na świetlice?

Ministerstwo Finansów chce poznać skutki finansowe zwrotu kosztów przejazdu z domu do szkoły opiekuna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego oraz obowiązku zapewnienia uczniom opieki świetlicowej.
Ile na dojazd do szkoły, a ile na świetlice?

Wiceminister Hanna Majszczyk zwróciła uwagę na to, że projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty nakłada na samorządy dodatkowe obowiązki, które będą rodzić skutki finansowe.

Chodzi przede wszystkim o planowany zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego uczęszczającego do szkoły oraz o zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej.

- Należy uzupełnić ocenę skutków regulacji o analizę wpływu tych zmian na budżety samorządów - stwierdziła wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Według niej, regulacje w zakresie zapewnienia opieki świetlicowej będą wiązać się m.in. z zapewnieniem odpowiedniej liczby etatów nauczycieli w świetlicy, więc przy podejmowaniu decyzji o realizacji tego zadania nie można pominąć organu prowadzącego szkołę.

- Ponadto należy zauważyć, że obowiązek zapewnienia opieki świetlicowej w sytuacjach określonych w ust. 5 art. 67 ustawy dotyczyłby wszystkich szkół, w tym ponadgimnazjalnych - podkreśla wiceminister.

Chodzi o obowiązek zapewnienia opieki świetlicowej uczniom, którzy „ze względu na organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagają zapewnienia doraźnej opieki w szkole".

- Należy rozważyć, czy zasadne jest odrębne obejmowanie opieką świetlicową również uczniów szkół ponadgimnazjalnych - uważa Hanna Majszczyk.

Jeśli chodzi o dojazd do szkoły, to w przypadku drogi dłuższej niż 3 km, samorządy mają dodatkowo pokrywać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekuna dziecka do czasu ukończenia przez nie siódmego roku życia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE