PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile na dojazd do szkoły, a ile na świetlice?

  • GK    16 września 2013 - 07:00
Ile na dojazd do szkoły, a ile na świetlice?

Ministerstwo Finansów chce poznać skutki finansowe zwrotu kosztów przejazdu z domu do szkoły opiekuna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego oraz obowiązku zapewnienia uczniom opieki świetlicowej.
Wiceminister Hanna Majszczyk zwróciła uwagę na to, że projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty nakłada na samorządy dodatkowe obowiązki, które będą rodzić skutki finansowe.

Chodzi przede wszystkim o planowany zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego uczęszczającego do szkoły oraz o zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej.

- Należy uzupełnić ocenę skutków regulacji o analizę wpływu tych zmian na budżety samorządów - stwierdziła wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Według niej, regulacje w zakresie zapewnienia opieki świetlicowej będą wiązać się m.in. z zapewnieniem odpowiedniej liczby etatów nauczycieli w świetlicy, więc przy podejmowaniu decyzji o realizacji tego zadania nie można pominąć organu prowadzącego szkołę.

- Ponadto należy zauważyć, że obowiązek zapewnienia opieki świetlicowej w sytuacjach określonych w ust. 5 art. 67 ustawy dotyczyłby wszystkich szkół, w tym ponadgimnazjalnych - podkreśla wiceminister.

Chodzi o obowiązek zapewnienia opieki świetlicowej uczniom, którzy „ze względu na organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagają zapewnienia doraźnej opieki w szkole".

- Należy rozważyć, czy zasadne jest odrębne obejmowanie opieką świetlicową również uczniów szkół ponadgimnazjalnych - uważa Hanna Majszczyk.

Jeśli chodzi o dojazd do szkoły, to w przypadku drogi dłuższej niż 3 km, samorządy mają dodatkowo pokrywać koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej opiekuna dziecka do czasu ukończenia przez nie siódmego roku życia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.