PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile wydały polskie rodziny na ropoczęcie roku szkolnego?

  • PAP    31 października 2014 - 13:45
Ile wydały polskie rodziny na ropoczęcie roku szkolnego?

Średnio 1257 zł wydała w tym roku polska rodzina na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego. W przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym wydatki te wyniosły średnio 828 zł - wynika z sondażu CBOS.
Porównanie tegorocznych wyników sondażu z uzyskanymi w poprzednich latach pokazuje, iż rośnie odsetek rodzin, w których wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego przekraczają 800 zł (66 proc., wzrost o 6 punktów procentowych w stosunku do roku 2013). Z tej grupy największą część stanowią rodziny, w których wydano do 1000 złotych (29 proc.).

Wśród rodziców, których wydatki nie przekroczyły 800 zł, największa grupa - tak jak przed rokiem - wydała kwotę mieszczącą się w przedziale 501-800 złotych (15 proc.).

Na początku tego roku szkolnego nieco większej grupie rodziców niż przed rokiem udało się zmieścić w kwocie do 500 złotych (12 proc., wzrost o 4 punkty). 7 proc. rodziców nie potrafiło też określić, jakie koszty finansowe ponieśli bezpośrednio w związku z rozpoczęciem roku szkolnego.

Według CBOS analiza struktury wydatków ponoszonych przez rodziców w związku z rozpoczęciem roku szkolnego pokazuje, że największą pozycję w budżecie stanowi zakup podręczników szkolnych - przeciętnie 360 zł w przeliczeniu na jedno dziecko (spadek w porównaniu z poprzednim rokiem o 6 pkt proc.)

Czytaj też: Szkolna wyprawka uszczupli portfele

Wzrosły zaś o 7 pkt proc. wydatki na ubiory szkolne, np. strój galowy, sportowy, obuwie. Przeciętnie, na jedno dziecko rodzice wydali na ten cel 262 zł.

Każdego roku wielu rodziców decyduje się finansować swym dzieciom różnego rodzaju dodatkowe zajęcia edukacyjne lub ogólnorozwojowe. W roku szkolnym 2014/2015 na dodatkowe zajęcia posyła lub zamierza posyłać swoje dzieci rekordowa liczba rodziców - 52 proc. (wzrost o 6 pkt proc. w porównaniu z poprzednim rokiem).

Najbardziej popularnymi płatnymi zajęciami pozalekcyjnymi są lekcje języków obcych. W tym roku szkolnym zdecydowało się je finansować 35 proc. rodziców. 30 proc. opłaca dodatkowe zajęcia sportowe (takie jak: pływanie, gra w piłkę czy w tenisa, sztuki walki, SKS czy jazda konna). 21 proc. rodziców postanowiło inwestować w rozwój zdolności artystycznych swoich dzieci, a 19 proc. zdecydowało się na opłacanie dzieciom korepetycji i kursów przygotowawczych.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 9-15 października 2014 roku na liczącej 919 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • lubla, 2014-10-31 14:19:00

    Skoro polska jest w UE, to konieczne byłoby zestawić dane o wydatkach rodziców na ucznia w Polsce z wydatkami np. w Czechach, Austrii czy Finlandii. Oczekujemy rzetelnego portalu dla szerokiej społeczności, a nie tylko dla urzędników i przedstawicieli.