PARTNER PORTALU
  • BGK

Ile zarabia dyrektor szkoły i przedszkola? Oni znaleźli sposób na ustawowe limity

  • aw    24 stycznia 2018 - 09:40
Ile zarabia dyrektor szkoły i przedszkola? Oni znaleźli sposób na ustawowe limity
W przepisach nie jest jednoznacznie napisane, że wicedyrektor również musi zarabiać mniej (fot.shutterstock)

Zgodnie z nowymi przepisami, od stycznia dyrektorzy szkół i przedszkoli (publicznych i prywatnych), gdzie prowadzona jest gminna rekrutacja nie mogą zarabiać więcej niż 12,7 tys. zł. Dla wielu z dyrektorów oznaczać by to mogło znaczne obniżenie comiesięcznych dochodów, znaleźli więc sposoby na obchodzenie zapisów ustawy.
Zawyżanie czynszu za wynajem, zatrudnianie krewnych, prowadzeni porze żonę fikcyjnej firmy sprzątającej – tak dyrektorzy szkół i przedszkoli, zwłaszcza prywatnych, gdzie prowadzona jest publiczna rekrutacja - tak dyrektorzy obchodzą ograniczenia dotyczące wynagrodzenia. Sprawę opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z ustawa o finansowaniu oświaty, od 1 stycznia 2018 r. dyrektorzy publicznych szkół i przedszkoli oraz prywatnych placówek, gdzie prowadzona jest powszechna rekrutacja, mogą zarabiać maksymalnie 12,7 tys. zł (7,6 tys. w przypadku prywatnego przedszkola, które uczestniczy w gminnej rekrutacji ale pobiera czesne).

Jako że przedszkola okazały się dobrym interesem, mimo obostrzeń wynagrodzeń, nie ma fali zamykania tych placówek. Raczej dyrektorzy wykazują się coraz większą kreatywnością w obchodzeniu przepisów. Zaczęto w prywatnych placówkach wprowadzać trzynastki, zatrudniać współmałżonków np. na stanowisku zastępcy dyrektora.

- Bo w przepisach nie jest jednoznacznie napisane, że wicedyrektor również musi zarabiać mniej - mówi w rozmowie dla „DGP” radca prawny Robert Kamionowski.

Jak pisze dziennik, spory z MEN na tym tle są niemal pewne. Samorządom, które nie chcą przymykać oka na takie nieprawidłowości póki co pozostaje jedynie sąd administracyjny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.