PARTNER PORTALU
  • BGK

Ilu sześciolatków jest w pierwszych klasach?

  • PAP    3 września 2012 - 09:02
Ilu sześciolatków jest w pierwszych klasach?

Odsetek sześciolatków, które w roku szkolnym 2012/2013 pójdą do pierwszych klas szkół podstawowych, nie jest większy niż w ubiegłym roku.
Obecny rok jest kolejnym, gdy o wieku rozpoczęcia nauki decydują rodzice. Początkowo wszystkie sześciolatki miały obowiązkowo pójść do szkół już we wrześniu tego roku, ale – zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska z kampanii wyborczej – w styczniu znowelizowana została ustawa o systemie oświaty i wprowadzenie obowiązku szkolnego przesunięto o dwa lata – na wrzesień 2014 r.

Czytaj też: Sześciolatek nie musi iść do I klasy

Zdaniem rządu, pozwoli to lepiej przygotować się samorządom i szkołom na przyjęcie sześciolatków. We wrześniu 2011 r. ok. 20 proc. rodziców zdecydowało się posłać swoje sześcioletnie dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W 2010 roku szkolnym taką decyzję podjęło ok. 9 proc. rodziców.

Zdaniem samorządowców zmiana terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich mogła wpłynąć na to, że znaczna grupa rodziców zadecydowała w tym roku, że ich dzieci nie pójdą do szkoły.

Czytaj też: Gdzie najwięcej sześciolatków?

Z danych zebranych w kuratoriach oświaty wynika, że w sześciu województwach odsetki sześciolatków, które w tym roku rozpoczynają naukę w I klasach szkół podstawowych, jest wyższy niż w ubiegłym roku. Tak jest w województwach: dolnośląskim, lubelskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

W woj. pomorskim do I klasy może pójść nieco ponad 6600 sześciolatków, co stanowi 28,2 proc. wszystkich dzieci w tym wieku w województwie. W ubiegłym roku naukę rozpoczęło tam prawie 6300 sześciolatków, czyli 26,8 proc.

W woj. dolnośląskim do I klasy pójdzie ok. 25 proc. wszystkich sześciolatków, czyli ok. 5700 dzieci. Przed rokiem na wysłanie sześciolatków do szkoły zdecydowało się ok. 24 proc. rodziców.

Nieco większa niż w ub.r. jest liczba 6-latków, które w tym roku pójdą do I klas w woj. lubelskim. O ile jesienią 2011 r. do szkół poszło ich 2859, czyli 13,4 proc. populacji w tym wieku, to w tym roku idzie 3089, co stanowi 14 proc. wszystkich dzieci 6-letnich.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.