PARTNER PORTALU
  • BGK

Im starsi uczniowie, tym mniej chętnie uczestniczą w zajęciach w-f

  • PAP    3 czerwca 2013 - 16:32
Im starsi uczniowie, tym mniej chętnie uczestniczą w zajęciach w-f

Prawie 18 tys. uczniów z woj. śląskiego przyniosło zwolnienia z wychowania fizycznego - wynika z danych zebranych przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach w ok. 2,5 tys. szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
"Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii wydanej przez lekarza na czas określony. Według stanu na dzień 31 stycznia tego roku w szkołach województwa śląskiego z zajęć wychowania fizycznego zwolnionych było 17 950 uczniów, co stanowi 3,7 proc. ogółu" - poinformowała rzeczniczka kuratorium Anna Wietrzyk.

Z danych zebranych w szkołach przez kuratorium, wynika, że najwięcej zwolnień przynoszą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - zdecydowanie więcej dziewcząt niż chłopców. W liceach ogólnokształcących z zajęć wychowania fizycznego było zwolnionych 11,3 proc. dziewcząt i 5,2 proc. chłopców; w technikach - 12 proc. dziewcząt i 5,5 proc. chłopców; w zasadniczych szkołach zawodowych - 13,2 proc. dziewcząt i 4,7 proc. chłopców.

W szkołach podstawowych i gimnazjach ten problem dotyczy mniejszej grupy uczniów. W podstawówkach nie ćwiczy 0,98 proc. dziewczynek i 0,97 proc. chłopców; w gimnazjach - 4,56 proc. nastolatek i 2,7 proc. nastolatków.

Ankietę "Realizacja zajęć wychowania fizycznego" wypełniło 2416 dyrektorów szkół z woj. śląskiego. Łącznie w ankietowanych szkołach uczy się ok. 486 tys. uczniów (ok. 236 tys.  dziewcząt i ok. 250 tys. chłopców). Są w nich 2192 sale gimnastyczne, 1971 boisk, 790 siłowni, 264 baseny a także m.in. sale do gimnastyki korekcyjnej, tenisa stołowego, korty tenisowe, boisko do piłki plażowej, strzelnica.

Czytaj też: Trzeba urozmaicać lekcje w-f

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Lena, 2013-06-04 09:22:42

    Warto skorzystać z dobrej praktyki, którą stosuje Gmina Osielsko w powiecie bydgoskim, województwo kujawsko-pomorskie. Każdy uczeń, który przynosi zwolnienie z lekcji WF-udostaje kijki Nordic Walking do ręki i wraz z przygotowanym do tej roli nauczycielem - trenerem chodzi przez czas trwania lekcji ...w-f na zewnatrz szkoły. Super sprawa, od chodzenia nie ma zwolnienia, a uczniowie chwytają bakcyla i uczą się jak prawidłowo chodzić z kijkami z korzyścią dla ciała.  rozwiń
  • A, 2013-06-04 08:37:32

    Pamiętam jak chcialam ćwiczyć na lekcjach w-fu , ale bałam sie, ze koleżanki beda sie ze mnie śmiały albo trzeba było powtórzyć materiał do klasowki i te ze zwolnieniami albo sie uczyły , a jak klasowki nie było to siedziały i plotkowaly niejednokrotnie śmiejąc sie z cwiczacych.. dla nastolatki to d...ość istotne sprawy.. moze z tym należało by cos zrobić, a nie wymyślać kortów tenisowych w każdej szkole?  rozwiń