PARTNER PORTALU
  • BGK

Informacja o socjalnej funkcji szkoły

  • PAP    31 sierpnia 2012 - 07:28
Informacja o socjalnej funkcji szkoły

Sejm przyjął w czwartek informację rządu na temat dystrybucji pomocy społecznej przez szkoły oraz socjalnej funkcji szkoły.
Wnioski o odrzucenie informacji złożyli posłowie PiS, SLD i Solidarnej Polski. Informację skrytykował również posłowie Ruchu Palikota.

Czytaj też: Miliony na pomoc uczniom

Za odrzuceniem informacji było 218 posłów, 234 było przeciw. Podczas środowej debaty nad informacją posłowie opozycji powoływali się m.in. na najnowszy raport UNICEF dotyczący ubóstwa dzieci. Wynika z niego, że Polska znajduje się na bardzo dalekim – 24. miejscu wśród 29 badanych krajów. W Polsce dostępu do podstawowych dóbr, według UNICEF niezbędnych do prawidłowego rozwoju, nie ma prawie 1,3 mln dzieci.

Posłanka Solidarnej Polski Marzena Wróbel przywołała m.in. 14-punktową listę, na podstawie której uznaje się, czy dane dziecko ma niezbędne warunki do prawidłowego rozwoju, czy też nie. Według UNICEF, za ubogie uznaje się to dziecko, których rodziców lub opiekunów nie stać na zaspokojenie dwóch lub więcej pozycji z tej listy.

Znalazły się na niej m.in. spokojne miejsce do odrabiania lekcji, trzy posiłki dziennie, z czego jeden zawierający mięso lub rybę (albo ich wegetariański odpowiednik), właściwe obuwie, pieniądze umożliwiające uczestnictwo w wycieczkach klasowych i możliwość świętowania imienin i urodzin.

Posłowie zarzucali rządowi również, że nie wykorzystuje w pełni pieniędzy przeznaczonych na pomoc materialną dla uczniów. Z przeznaczonych w ubiegłym roku na ten cel 510 mln zł, wykorzystano 401 mln zł. Oznacza to, że nie wykorzystano 109 mln zł, czyli 21,3 proc. środków.

Wśród najważniejszych zmian mających poprawić sytuację najbiedniejszych uczniów wiceminister edukacji Maciej Jakubowski wymienił właśnie podniesienie kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymywania pomocy społecznej.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (2)

  • JOTKA, 2012-09-02 09:08:50

    Mery masz rację wez zrob liste spolecznego sprzeciwu wobec niesprawiedliwoci w tej sprawi i idz do wladzy a takze do ... kosciola. Jak Cie wyrzucą drzwiami wróc oknem
  • Mery, 2012-08-31 08:58:59

    To jest tylko mydlenie oczu - tak rzeczywiście ta pomoc znów bedzie skierowana dla osób, które nie wykazują rzeczywistych dochodów, a maja wszelkie inne dobra materialne - samochody, sprzęt elektroniczny, komputerowy - kupują już nawet swym małym dzieciom działki. Mam w sąsiedztwie rodzinę w której... matka ma I grupę inwalidzka jest niepełnosprawna, jej syn w 80% niedosłyszy na jedno ucho - ale pomocy na zakup podręczników nie otrzymała ponieważ pomoc jest dla niesłyszących. I pyt. kto sie do pomocy kwalifikuje jako słabo widzący ???? od kogo zależy uznanie tych kryteriów ????  rozwiń