PARTNER PORTALU
  • BGK

"Inka" patronką technikum i szkoły zawodowej w Sopocie

  • PAP/AT    16 kwietnia 2015 - 07:27
"Inka" patronką technikum i szkoły zawodowej w Sopocie
Podczas uroczystości nadania imienia szkołom wielokrotnie przypominano słowa "Inki" z grypsu z więzienia: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba" (fot.fotolia)

Już trzecia szkoła nosi imię sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny "Inki", a szykuje się czwarta.
Technikum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa z Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie noszą imię sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny "Inki", która mając 17 lat w 1946 r. usłyszała wyrok śmierci i została stracona - informuje "Nasz Dziennik".

Podczas uroczystości nadania imienia szkołom wielokrotnie przypominano słowa "Inki" z grypsu z więzienia: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Cieszę się, że te słowa na każdym miejscu podkreślacie, bo bez tych słów historia "Inki" nie ma większego sensu - mówił Piotr Szubarczyk z IPN, zwracając się do nauczycieli i uczniów.

Widać było, że postać młodziutkiej sanitariuszki jest im bardzo bliska - relacjonuje "ND" -, żywo reagowali podczas przestawiania krewnych "Inki" i w trakcie śpiewania piosenek Panien Wyklętych.

Zadowoleni z wybrania Danuty Siedzikówny na patronkę kolejnej szkoły byli jej bliscy. To jest już trzecia szkoła, a szykuje się czwarta; to jest zawsze wielka radość dla rodziny - mówił Maciej Pawełek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Zbyszek, 2015-04-17 03:28:32

    coz, te pare prostych slow mogloby byc drogowskazem dla zagubionego najwyrazniej dzis mlodego pokolenia rodakow