PARTNER PORTALU
 • BGK

Inspekcja Sanitarna skontrolowała szkoły

 • PAP    20 września 2013 - 12:12
Inspekcja Sanitarna skontrolowała szkoły

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego lubuska Inspekcja Sanitarna przeprowadziła kontrole w szkołach dot. przygotowania placówek do przyjęcia uczniów. Wyniki kontroli nie wykazały rażących uchybień w zakresie sanitarno-higienicznym i technicznym.
Inspektorzy sprawdzali stan techniczny placówek, zakres i jakość wykonanych podczas wakacji remontów i innych prac.

Lubuskie placówki szkolne w większości zostały dobrze przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014. Przeprowadzono wiele prac, które wpłynęły na poprawę warunków pobytu uczniów - wynika z raportu Inspekcji Sanitarnej.

"Nadal jednak, z uwagi na brak pieniędzy, w wielu przypadkach wykonywane są głównie prace wynikające z zaleceń i obowiązków nałożonych decyzjami administracyjnymi" - powiedziała kier. Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Agnieszka Woźniczka.

Z danych Sanepidu wynika, że podczas wakacji prace remontowo-przygotowawcze prowadzono w 252 lubuskich szkołach. Remontowano sale dydaktyczne, bloki żywieniowe i sportowe oraz toalety i łazienki. W wielu szkołach wykonywano szereg prac modernizacyjno-remontowych, a także porządkowych.

Zdecydowana większość placówek oświatowych zakończyła remonty, modernizacje i inne prace przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jednak nie wszystkie. W trzech prace remontowe zakończą się do 30 września br., a w 13 szkołach będą kontynuowane podczas roku szkolnego.

"W celu zapewnienia uczniom bezpiecznych warunków pobytu w tych placówkach, dyrektorzy zobowiązali się, iż prace będą kontynuowane z pełnym zapewnieniem bezpieczeństwa uczniów uczęszczających na zajęcia. Remontowane sale dydaktyczne i pomieszczenia kompleksów sportowych zostaną wyłączone z użytkowania, a miejsca rozbudowy będą niedostępne dla uczniów" - podkreśliła Woźniczka.

Inspekcja podsumowała także wyniki przeprowadzonych w minionym roku szkolnym kontroli stanowisk pracy ucznia, czyli dostosowania mebli szkolnych do wzrostu uczniów w lubuskich szkołach.

Woźniczka przypomniała, że to ważny element mający wpływ na zdrowie dzieci i młodzieży. Nieodpowiednie stanowisko pracy jest bowiem nie tylko przyczyną zmęczenia, ale także prowadzi do powstawania wad postawy.

"Analiza zebranych podczas kontroli informacji oraz porównanie wyników badań z lat ubiegłych wskazują, iż pomimo wyposażania coraz większej liczby szkół w meble posiadające certyfikaty, liczba niedostosowanych stanowisk pracy ucznia i przedszkolaka utrzymuje się na podobnym poziomie" - powiedziała Woźniczka.

Badaniami objęto 220 placówek, w których oceniono ponad 9,1 tys. stanowisk pracy ucznia/przedszkolaka. Nieprawidłowości dotyczyły 619 (tj. 6,7 proc.) ocenionych stanowisk. W skontrolowanych placówkach edukacyjnych użytkowanie mebli niedostosowanych do wzrostu uczniów dotyczyło 16 proc. przedszkoli, 21 proc. szkół podstawowych oraz 26 proc. gimnazjów.

Najczęściej nieprawidłowości dotyczyły: braku właściwego oznakowania mebli edukacyjnych, nieodpowiedniego zestawienia ławki i krzesła, niedostosowania rozmiaru mebli do wzrostu dziecka, czy braku informacji w dziennikach lekcyjnych na temat rozmiaru mebli odpowiadających danemu uczniowi.

W większości przypadków uchybienia te usuwano podczas kontroli. Stan techniczny mebli w skontrolowanych szkołach i przedszkolach oceniono jako dobry.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.