PARTNER PORTALU
  • BGK

Interaktywny plac zabaw w Stalowej Woli

  • PAP    3 lutego 2012 - 16:35
Interaktywny plac zabaw w Stalowej Woli

Wystawa "Nowy interaktywny plac zabaw", w którym zwiedzający, głównie dzieci, mogą w czasie zabawy poznawać różne faktury i dźwięki, dowiedzieć się, co to jest perspektywa i jak można mieszać barwy, została otwarta w piątek w Stalowej Woli (Podkarpackie).
Wystawa uruchomiona w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (zabierz głos/oceń prezydenta) potrwa do 1 kwietnia. Skierowana jest głównie do najmłodszych widzów.

- Ekspozycja przypomina trochę laboratorium, w którym można eksperymentować ze sztuką. Wykorzystano tu najnowocześniejsze technologie: czujniki ruchu, komputery i kamery. Przygotowane instalacje działają na wzrok, słuch, dotyk i węch, a dzieci dowiadują się mimochodem, czym jest faktura, perspektywa, mieszanie barw - wyjaśniła dyrektorka placówki Lucyna Mizera.

Wystawa składa się z czterech interaktywnych stanowisk. Pierwsze z nich to "Malowanie światłem", gdzie dzieci tworzą kolorowe, abstrakcyjne obrazy i komponują muzykę poruszając świecącymi zabawkami. Ich ruch zostaje, dzięki specjalnemu oprogramowaniu, przełożony na obraz i dźwięk. Zarówno forma, rozmiar, jak i kolor obrazu wyświetlanego na ekranie współgra z pozycją zabawek wprawionych w ruch.

Na kolejnym stanowisku dzieci mogą poznać różne faktury: kory, trawy, kamieni, wody. Dotykając tych poszczególnych przedmiotów sterują wyświetlanymi na ekranie animacjami, prezentującymi zmieniającą się przyrodę. Po dotknięciu np. trawy obraz przedstawiający zachmurzone niebo zmienia się w obraz słonecznego dnia; dotknięcie kory powoduje zazielenienie się drzewa na obrazie.

Wybijając rytm na czterech bębenkach dzieci powodują z kolei przesuwanie się obiektów na barwnych animowanych obrazach (według niektórych animacja przedstawia podwodny świat, inni uważają, że to ilustracje planet). Zmiany następują w rytmie wybijanym przez uczestnika. Rodzaj tych zmian zależy też od mocy uderzenia. W tej zabawie grający poznają podstawowe pojęcia plastyczne takie jak: faktura, kolor, perspektywa, oraz muzyczne: rytm, metrum, harmonia.

Z kolei grając animowanymi ilustracjami, wykonanymi w czasie warsztatów wspólnie z innymi uczestnikami zabawy mogą opowiedzieć historią czarodzieja, który potrafi zamieniać jedne przedmioty w inne.

Dodatkową atrakcją jest kino z polskimi bajkami animowanymi oraz warsztaty edukacyjne.

"Nowy interaktywny plac zabaw" stworzyli młodzi twórcy z Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, gdzie wystawa była już prezentowana. Ponadto pokazano ją także w Toruniu, Warszawie i w moskiewskim Garage Center for Contemporary Culture. Na Podkarpaciu to pierwsza odsłona tej wystawy.

Stalowowolskie muzeum już po raz kolejny zaprasza dzieci do poznawania i oswajania się ze sztuką współczesną poprzez zabawę i eksperymenty.

Od lutego 2011 roku działa tam stała wystawa sensoryczna "Poczuj sztukę", która pozwala rozwijać wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na dotyk, słuch i węch. Jest to pierwsza tego typu wystawa w Polsce, przygotowana z myślą o osobach niepełnosprawnych, głównie dzieciach z dysfunkcją wzroku.

Z kolei na wystawie "Tajemnice fizyki" dzieci i młodzież za pomocą eksponatów poznawały od maja do października ubiegłego roku wiele zjawisk fizycznych, występujących w przyrodzie i znanych z życia codziennego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: