PARTNER PORTALU
  • BGK

Jajka kupujcie z głową

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    2 kwietnia 2010 - 06:53
Jajka kupujcie z głową

Większość jaj w Polsce pochodzi od kur trzymanych w warunkach, które Unia Europejska uznała za nieludzkie. Przyjaciele zwierząt apelują: nie kupujcie takich jaj.
Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, aż 90 proc. polskich jaj pochodzi z tzw. hodowli przemysłowej. Kilka tysięcy kur w hali tłoczy się w piętrowo ustawionych klatkach. Łyse, poranione, nigdy nie widzą światła dziennego. Taka kura rocznie znosi do 300 jajek, ale żyje około dwóch lat(mogłaby kilkanaście). W Polsce traktuje się w ten sposób ok. 40 mln kur.

Zakaz trzymania niosek w klatkach niewzbogaconych Unia Europejska uchwaliła w 1999 r. Ma wejść w życie w 2012 r. Klatki powinny być urządzone tak, by kury stały na słomie (nie na siatce, która rani ich łapy), mają mieć grzędę i gniazdo.

Miesiąc temu polski rząd chciał odroczyć na sześć lat obowiązywanie tego prawa. Byliśmy jedynym krajem Unii, który usiłował wywalczyć, by nadal można było trzymać kury stłoczone tak, że każda ma mniej miejsca niż kartka formatu A4. Rada Rolnictwa UE odrzuciła polski wniosek.

Chów tzw. wolnowybiegowy (symbol handlowy jaj „1”) i ekologiczny (symbol „0”) to najwyżej kilka procent hodowli w Polsce, ale można takie jajka kupić bez problemu w praktycznie wszystkich dużych sieciach handlowych w Polsce. Są droższe, ale zdecydowanie smaczniejsze. I najważniejsze: nieokupione cierpieniem – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.