PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak dobrze uczyć historii?

  • AW    14 maja 2012 - 10:58
Jak dobrze uczyć historii?

Tylko dni mają nauczyciele historii na zgłoszenie się do udziału w konkursie Instytutu Badań Edukacyjnych „Lekcja dobrej historii”. Przedmiotem konkursu są dobre praktyki nauczania historii w gimnazjach.
 Instytut Badań Edukacyjnych chce w ten sposób wyłonić grupę nauczycieli, którzy stosując autorskie pomysły uczą młodzież nie tylko dat i imion władców, ale przede wszystkim samodzielnego myślenia. Chodzi o rozwijanie wśród młodzieży umiejętności krytycznego myślenia, rozumienia procesów historycznych, poprawnego wnioskowania czy obrony własnego stanowiska.

Najlepsze praktyki zostaną upublicznione, tak aby mogli korzystać z nich inni nauczyciele.

– Liczymy, ze w ten sposób ożywimy wymianę pomysłów i doświadczeń miedzy szkolnymi historykami. Będzie to sprzyjać podnoszeniu poziomu edukacji w szkołach. IBE stara się wspierać nauczycieli publikując własne narzędzia, ale metody i pomysły przygotowane przez samych nauczycieli i sprawdzone przez nich podczas lekcji mają wyjątkową wartość – wyjaśnia prof. Jolanta Choińska-Mika, lider zespołu dydaktyk szczegółowych Instytutu.

 Do 18 maja zainteresowani konkursem mogą zgłaszać swój udział wypełniając formularz na stronie IBE. Konkurs ma trzy kategorie – fragment lekcji (np. praca z mapą), scenariusz lekcji oraz cykl lekcji. 5 czerwca jury konkursu ogłosi werdykt. Laureaci zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w warsztatach na zamku w Baranowie Sandomierskim. Otrzymają też nagrody, m.in. e-booki marki Kindel. - Liczymy, że podczas spotkania w Baranowie uda się stworzyć zgraną grupę, która będzie zalążkiem dynamicznej społeczności nauczycieli-entuzjastów – dodaje prof. Choińska-Mika.

 Formularz, regulamin i pozostałe ważne informacje na temat konkursu są dostępne na stronie www.eduentuzjasci.pl.

 Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.