PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak nie przepłacać za podręczniki?

  • bad    8 sierpnia 2014 - 13:06
Jak nie przepłacać za podręczniki?

Zbliża się początek roku szkolnego i czas pomyśleć o zakupie szkolnej wyprawki. Dużą jej część stanowią podręczniki – kupując je rozważnie można sporo zaoszczędzić.
W jaki sposób zaoszczędzimy? Sprawdzenie cen, jakie oferują wydawcy, skorzystanie z internetowych porównywarek cen albo wizyta na lokalnych kiermaszach książek - to tylko kilka ze sposobów na to, aby nie przepłacać za szkolne książki.

* Sprawdźmy ceny u wydawcy

Wydawnictwa nie mają i nie mogą mieć wpływu na ceny, w jakich oferowane są podręczniki przez sprzedawców detalicznych. Jedynym miejscem, w którym wydawnictwa biorą odpowiedzialność za ceny są ich własne sklepy internetowe. Warto do nich zajrzeć i sprawdzić ceny - są dobrym punktem odniesienia przy poszukiwaniu najlepszej oferty na rynku.

Czytaj też: MEN: rozpoczęto dystrybucję pierwszej części "Naszego elementarza"

* Nie zostawiajmy zakupów na ostatnią chwilę

Co prawda Ministerstwo Edukacji Narodowej zniosło w 2014 roku wygodny dla rodziców obowiązek publikowania do 15 czerwca przez dyrektorów listy podręczników obowiązujących w kolejnym roku szkolnym, ale część szkół, starym zwyczajem, jeszcze przed wakacjami wywiesiło listy podręczników.

Zakup podręczników rozłożony na kilka miesięcy będzie mniejszym obciążeniem dla budżetu. Poza tym, niektóre podręczniki na przykład w lipcu 2014 były tańsze niż w ubiegłym roku. Kupując podręczniki odpowiednio wcześniej unikniemy także uciążliwych kolejek do księgarń przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Zdarza się, że we wrześniu w księgarniach brakuje niektórych podręczników.

Czytaj też: Szkoły coraz lepiej przygotowane na przyjęcie sześciolatków

* Nie kupujmy w pierwszym lepszym miejscu

Podręczniki można kupić w księgarniach stacjonarnych i internetowych, w sklepach wydawców i na kiermaszach książek. Zanim kupimy podręczniki, warto sprawdzić ich ceny w kilku źródłach - w przypadku zestawów mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt złotych. Dla przykładu, podręczniki szkolne dostępne w internecie są często tańsze o kilka, a nawet o kilkanaście złotych.

Wydawnictwa edukacyjne (w swoich sklepach internetowych) i księgarnie internetowe posiadają duży wybór podręczników w atrakcyjnych cenach, często z bezpłatną przesyłką i licznymi rabatami. Także księgarnie stacjonarne często przyciągają klientów atrakcyjnymi rabatami. Pamiętajmy jednak, żeby sprawdzać cenę końcową, a nie wysokość oferowanych rabatów.

* Podręczniki na raty mniej obciążają budżet

Wydawnictwa i księgarnie coraz częściej umożliwiają zakup podręczników w nieoprocentowanym systemie ratalnym, dzięki temu nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty jednorazowo całej kwoty. Wydatek ten nie obciąża tak mocno domowego budżetu i wynosi on ok. 20-30 złotych miesięcznie (przy zakupie kompletu książek dla jednego dziecka).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • domksiazki.com.pl, 2014-08-11 12:27:03

    Zgadzam się że trzeba porównać ceny końcowe a nie rabaty.