PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak prowadzić zajęcia z WF-u? Zalewska i Bańka: Nauczyciele potrzebują szkoleń

 • PAP/AT    10 lutego 2016 - 18:48
Jak prowadzić zajęcia z WF-u? Zalewska i Bańka: Nauczyciele potrzebują szkoleń
Anna Zalewska podkreśliła, że wychowanie fizyczne trzeba traktować równie poważnie jak naukę czytania, pisania, czy matematyki (fot.men.gov.pl)

• Minister edukacji i minister sportu rozmawiali o wychowaniu fizycznym w szkołach.
• Nauczyciele klas I-III szkoły podstawowej potrzebują szkoleń jak prowadzić zajęcia wychowania fizycznego.
• Nauczyciele WF potrzebują szkoleń jak pracować z tak małymi dziećmi.
Temat zajęć wychowania fizycznego w klasach I-III był jednym z tematów debaty ministrów edukacji Anny Zalewskiej i sportu Witolda Bańki z nauczycielami WF i trenerami, która odbyła się 10 lutego w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie. Jak zaznaczył Bańka była to pierwsza taka debata na temat na ten temat. Podczas niej dyskutowano także na temat koncepcji powrotu do Szkolnych Klubów Sportowych oraz powstania "Narodowej Bazy Talentów".

"To dzisiejsze spotkanie wpisuje się w ogólnopolską debatę społeczną na temat zmiany systemu edukacji, zmiany podstaw programowych. Dlatego rozmawialiśmy na temat podstawy programowej na najwcześniejszym etapie, czyli w klasach I-III szkoły podstawowej" - zaznaczyła minister edukacji. "Zbierzemy od praktyków informacje i zmienimy podstawę" - zaznaczyła Zalewska. Obecnie obowiązujące zapisy podstawy programowej, jeśli chodzi o nauczanie wychowania fizycznego w klasach najmłodszych oceniła, jako nieodpowiednie wobec współczesnych potrzeb i oczekiwań.

Czytaj tez: Zwolnienia z wf-u: co się zmieniło od 1 września?

Podkreśliła, że wychowanie fizyczne na tym etapie trzeba traktować równie poważnie jak naukę czytania, pisania, czy matematyki, gdyż tylko w ten sposób "traktuje się poważnie małego człowieka i jego potrzeby". Przypomniała, że to czas, gdy dziecko potrzebuje dużo ruchu, "trzeba im pozwolić hałasować i krzyczeć". Zalewska zwróciła też uwagę, że to ten czas, gdy kształtuje się u dzieci nawyk aktywności fizycznej.

Czytaj też: Zmienią się zasady oceniania uczniów z niektórych przedmiotów

Zgodnie z przepisami zajęcia z zakresu wychowania fizycznego w klasach I-III szkół podstawowych może prowadzić zarówno nauczyciel prowadzący edukację wczesnoszkolną (łączącą z sobą edukację polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą, plastyczną itd.), jak i nauczyciel wychowania fizycznego. Z danych MEN zebranych za pomocą Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w ostatnich latach tylko miedzy 8 a 10 proc. zajęć wychowania fizycznego w klasach I-III prowadzona jest przez nauczycieli WF.

Nauczycielka WF ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Warszawie Bożena Stankiewicz oceniła, że przekazywanie prowadzenia zajęć wychowania fizycznego nauczycielom tego przedmiotu dopiero od IV klasy to zbyt późno. Jak mówiła dużo trudniej uczy się wtedy dzieci pewnych ćwiczeń, np. przewrotów. Zaznaczyła przy tym, że rozumie nauczycielki wczesnoszkolne, które nie chcą przekazywać prowadzenia tych zajęć, gdyż są to cztery godziny w tygodniu, które stracą z pensum. Z kolei trener Oskar Osa mówił o tym, że z tak małymi dziećmi pracuje się zupełnie inaczej niż ze starszymi i trzeba się tego nauczyć.×
KOMENTARZE (12)

 • Nauczycielka klas młodszy, 2016-04-22 02:26:04

  Informuję Panią nauczycielkę wychowania fizycznego, że w klasach młodszych jest też przewrót w przód i przewrót w tył. Mało ma pani godzin?
 • nauczyciel klas młodszych, 2016-04-21 22:16:58

  Przepraszam ,a co nauczyciele klas starszych nie maja etatów? W trakcie studiów musiałam się wykazać wiedza i umiejętnościami do prowadzenia zajęć z WF-u w klasach młodszych! A co do prawidłowego prowadzenia -to od czego są dyrektorzy?
 • hihi, 2016-03-20 07:28:58

  Na pierwszej zmianie szkoła jest otwarta zazwyczaj 5dni x 7 godzin=35 godzin lekcyjnych. Zakładając 4 godziny w-fu w każdej klasie daje to salę gimnast dla 9 klas. Tylko wiejskie podstawówki mają szanse na zajęcia z w-fu dla wszystkich swoich klas!! Jednak które wiejskie podstawówki mają sale gim...nastyczne, haha?  rozwiń