PARTNER PORTALU
 • BGK

Jak wygląda system szkolnictwa w oczach Polaków?

 • PAP    25 czerwca 2014 - 13:10
Jak wygląda system szkolnictwa w oczach Polaków?

Większość badanych Polaków (59 proc.) dobrze ocenia polski system szkolnictwa, ale zdecydowanie opowiada się przeciw zbyt wczesnemu wysyłaniu dzieci do szkoły (73 proc.), a więc objęciu obowiązkiem szkolnym sześciolatków - wynika z sondażu CBOS.
Polaków zapytano o ocenę szkolnictwa oraz ostatnich zmian wprowadzanych w systemie edukacji - dotyczą one obniżenia wieku szkolnego oraz kwestii podręczników.

Większość badanych (59 proc.) dobrze ocenia polski system szkolnictwa, ale prawie co trzeci (30 proc.) wypowiada się o nim krytycznie.

Respondenci w większości zgadzają się ze stwierdzeniami, że w zakresie kształcenia polskie szkoły: zapewniają uczniom wysoki poziom wiedzy (62 proc.), uczą ich patriotyzmu i miłości do ojczyzny (62 proc.), rozwijają ich zainteresowania (62 proc.), dbają o rozwój fizyczny uczniów (59 proc.), uczą samodzielnego myślenia (57 proc.) i pracy zespołowej (52 proc.). Około dwie piąte badanych uważa, że szkoły przygotowują także do zaangażowania w życie społeczności lokalnych (42 proc.), a mniej więcej co trzeci badany twierdzi, że uczą podejmować obowiązki obywatelskie (36 proc.) oraz radzić sobie z problemami, jakie niesie współczesne życie (35 proc.). Co do dwóch ostatnich pytań oceny negatywne przeważają jednak nad pozytywnymi (odpowiednio: 43 proc. i 50 proc.)

Czytaj też:  Podsumowanie mijającego roku szkolnego. Jakie zmiany przyniósł?

Bardzo dobrze oceniana jest współpraca szkół z rodzicami (71 proc. ocen pozytywnych). Większość badanych (53 proc.) jest również przekonana, że szkoły dbają o bezpieczeństwo uczniów, a ponad dwie piąte (45 proc.) uważa, że zapewniają one równy start życiowy młodzieży z różnych środowisk społecznych.

Ankietowanym zadano też pytanie, czy ich zdaniem dzieci w wieku sześciu lat powinny rozpoczynać naukę w szkole. Okazało się, że - w porównaniu z zeszłym rokiem - liczba przeciwników tego rozwiązania wzrosła. Przeciwnych obniżeniu wieku szkolnego do lat sześciu jest niemal trzy czwarte Polaków (73 proc., wzrost o 9 punktów procentowych). Zmianę tę popiera jedynie co piąty badany (20 proc.).

Zmienił się także sposób uzasadniania sprzeciwu wobec takich zmian. Wzrosła liczba badanych przekonanych, że dzieci w tym wieku są za małe, by iść do szkoły (do 71 proc., wzrost o 7 punktów procentowych). Znacząco zmniejszył się natomiast odsetek przeciwników obniżenia wieku szkolnego przekonanych, że reforma jest źle przygotowana (z 12 proc. do 7 proc.). Spadł także odsetek oceniających, że szkoły nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków (z 16 proc. do 13 proc.).

Respondenci pytani byli także o nowe rozwiązanie zaproponowane przez rząd i przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - wprowadzenie darmowych podręczników dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Już od września tego roku darmowy podręcznik ma trafić do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. O tej propozycji słyszało trzy czwarte badanych (75 proc.), natomiast nic o niej nie wie co czwarty Polak (25 proc.).

Trzy czwarte badanych (75 proc.) uważa, że nowy system z jednym darmowym podręcznikiem, wypożyczanym uczniom przez szkoły jest lepszy niż wcześniejszy, w ramach którego rodzice kupowali podręczniki wybierane przez nauczycieli. Tylko jeden na dziesięciu ankietowanych (10 proc.) preferuje wcześniejsze rozwiązanie.

Zdecydowana większość badanych (84 proc.) uważa, że zmiana ta będzie odczuwalna dla rodziców dzieci objętych tym programem. Większość badanych uważa również, że wprowadzenie darmowego podręcznika będzie pozytywnie oddziaływać na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów (59 proc.), możliwości nauczycieli w zakresie organizacji zajęć (57 proc.) oraz na poziom kształcenia (53 proc.). Mniej więcej co piąty respondent uważa, że wprowadzenie darmowego podręcznika nic nie zmieni w zakresie szans edukacyjnych (20 proc.), możliwości organizacji zajęć przez nauczycieli (18 proc.) oraz poziomu kształcenia (22 proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–11 czerwca 2014 roku na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.