PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo

  • PAP    19 listopada 2012 - 13:24
Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo

Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo – będzie tematem poradnika, który powstaje w Śląskim Kuratorium Oświaty.
Jak poinformowało kuratorium, jest on odpowiedzią m.in. na skargi rodziców związane z bezpieczeństwem uczniów podczas zajęć i szkolnych wycieczek.

Poradnik pt. „Zapewnić uczniom bezpieczeństwo... Wybrane uwarunkowania prawne bezpiecznej organizacji nauki, rekreacji i wypoczynku" przygotowują pracownicy oraz wizytatorzy Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach.

„W roku szkolnym 2011/2012 do kuratorium wpłynęło ok. 750 skarg m.in. od rodziców. Część z nich dotyczyła bezpieczeństwa uczniów podczas szkolnych wycieczek, zajęć szkolnych, oraz przestrzegania praw ucznia. Poradnik jest między innymi odpowiedzią na te skargi" - powiedziała rzeczniczka kuratorium Anna Wietrzyk.

Poradnik będzie poruszał szereg spraw związanych z organizacją bezpiecznego wypoczynku uczniów w ramach wycieczek szkolnych, bezpiecznego korzystania z internetu w szkole - czyli jak chronić dzieci przed zalewem niebezpiecznych treści; pojawią się w nim także przykłady popełnianych przez nauczycieli błędów na podstawie skarg jakie docierają do kuratorium od rodziców.

„Kilka miesięcy temu podczas jednej z wycieczek szkolnych zgubił się uczeń. Postanowił sam wrócić do domu. Okazało się, że wszedł do łazienki i przed wyruszeniem grupy nikt nie policzył uczniów. Po tym zdarzeniu pojawiło się nasze zalecenie, by każdemu z opiekunów przypisać określoną liczbę uczniów do pilnowania, bo zwykle wygląda to tak, że wspólnie odpowiadają za całą grupę" - dodała Wietrzyk.

W poradniku zostaną zamieszczone ponadto wszystkie akty prawne dotyczące tematu bezpieczeństwa uczniów - w szkole i poza nią. Liczący ok. 100 stron poradnik zostanie zaprezentowany w połowie grudnia podczas konferencji zorganizowanych dla nauczycieli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.