PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaki będzie podział subwencji oświatowej w 2017?

  • pt/pap    14 września 2016 - 15:42
Jaki będzie podział subwencji oświatowej w 2017?
Jednym z kluczowych elementów, które ulegną zmianie w stosunku do 2016 r. będzie możliwość finansowania w ramach subwencji oświatowej dzieci w wieku sześciu lat (fot.fotolia)

• W MEN trwają prace nad projektem rozporządzenia ws. podziału subwencji oświatowej, który uwzględnia możliwość finansowania ze środków subwencji edukacji dzieci sześcioletnich w przedszkolach - poinformowała w Sejmie wiceminister edukacji Marzenna Drab.
• Objęcie subwencją oświatową w przyszłym roku wszystkich dzieci sześcioletnich subwencją oświatową wymagało będzie zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Odpowiadała ona na pytania posłów PiS Iwony Michałek i Jacka Kurzępy. Pytali oni właśnie o objęcie subwencją sześciolatków.

Zgodnie z obecnie obowiązującym systemem finansowania edukacji środki na prowadzenie szkół samorządy otrzymują w subwencji oświatowej, której wysokość co roku ustalana jest w ustawie budżetowej (w 2017 r. ma wynieść 41,5 mld zł). Środki z subwencji dzielone są między poszczególne samorządy na podstawie tzw. algorytmu podziału subwencji oświatowej, opisywanego co roku w rozporządzeniu ministra edukacji.

Środki z subwencji

Punktem wyjścia w algorytmie jest tzw. standard A, czyli kwota jaką samorząd dostaje na każdego ucznia. Obłożony jest on systemem wag, czyli mnożników, dzięki którym kwota na jednego ucznia wzrasta z zależności od typu i specyfiki szkoły lub potrzeb ucznia, np. związanych z jego niepełnosprawnością.

Wychowanie przedszkolne nie jest objęte subwencją. Finansowane jest ono przez samorządy ze środków własnych, głównie z odpisów od podatków PIT, CIT, podatku od czynności cywilno-prawnych czy podatków miejscowych.

Dodatkowo gminy otrzymują z budżetu państwa dotację na rozwój wychowania przedszkolnego. Kwota jaką otrzymują na jednego przedszkolaka w ramach dotacji jest jednak niższa niż kwota jaką otrzymują na jednego ucznia w subwencji. W tym roku dotacja na przedszkolaka wynosi 1370 zł, a standard A - 5357 zł.

1 września tego roku zniesiono obowiązek szkolny dla sześciolatków. W efekcie - według szacunków MEN - rodzice 82 proc. dzieci w tym wieku zdecydowali o pozostawieniu ich w wychowaniu przedszkolnym. Resort edukacji informuje, że dokładne dane dotyczące liczby dzieci w I klasach szkoły podstawowej i zerówkach przedszkolnych poda pod koniec września.

Drab odpowiadając w środę posłom przypomniała, że w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków zdecydowano o zwiększeniu w tym roku dotacji na wychowanie przedszkolne poprzez przesunięcie tam części środków z subwencji oświatowej.

Sześciolatki objęte subwencją

Zaznaczyła też, że objęcie subwencją oświatową w przyszłym roku, czyli w 2017 r. wszystkich dzieci sześcioletnich subwencją oświatową niezależnie czy będą one w I klasach szkół podstawowych, czy w wychowaniu przedszkolnym, wymagało będzie zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Podała również, że "obecnie w MEN trwają prace związane z procesem przygotowania rozporządzenia o podziale części oświatowej subwencji ogólnej dla samorządów".

"Jednym z kluczowych elementów, które ulegną zmianie w stosunku do 2016 r. będzie możliwość finansowania w ramach subwencji oświatowej dzieci w wieku sześciu lat i powyżej objętych wychowaniem przedszkolnym" - poinformowała wiceminister.

Dodała, że "sposób podziału subwencji oświatowej na 2017 r. zostanie dostosowany do planowanych zmian oświatowych, w tym również do zmian dotyczących ustroju szkolnego".

Zmianę ustroju szkolnego, czyli struktury szkolnictwa, zapowiedziała pod koniec czerwca w Toruniu minister edukacji Anna Zalewska.

Podała wówczas, że w miejsce obecnych sześcioletnich szkół podstawowych pojawia się ośmioletnie szkoły podstawowe, a w miejsce trzyletnich liceów ogólnokształcących i czteroletnich techników będą czteroletnie licea i pięcioletnie technika. Gimnazja mają być zaś wygaszane poprzez brak naboru po klas pierwszych tego typu szkół.

Szczegóły zmian Zalewska ma przedstawić w piątek; wtedy to do konsultacji międzyresortowych i publicznych trafić ma projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący zmian w ustroju szkolnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.