PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakie zmiany przyniesie wrzesień w edukacji?

  • AW/men.gov.pl    24 sierpnia 2011 - 10:56
Jakie zmiany przyniesie wrzesień w edukacji?

Jak podaje MEN, nowy rok szkolny rozpocznie w różnych typach szkół 5 mln 474 tys. 600 uczniów i słuchaczy. Będzie to ostatni rok trzyletniego okresu obniżania wieku szkolnego i kolejny rok upowszechniania edukacji przedszkolnej.
Od września 2011 wszystkie pięciolatki (372 tys. 500 dzieci w całej Polsce) będą objęte obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym. Po raz ostatni rodzice mogą zdecydować czy posłać swoje sześcioletnie dzieci do I klasy czy pozostawić je w przedszkolu.

Czytaj też: Sześciolatki idą do szkoły w ciemno

Kontynuowane będą również inne wprowadzane zmiany, w szczególności zmiany programowe osiągną półmetek: obejmą klasy I-III szkoły podstawowej i całe gimnazjum. Razem z nową podstawą programową do kolejnych klas wchodzi także obowiązek nakazujący szkołom przygotowanie miejsc do przechowywania przez uczniów podręczników i przyborów szkolnych. Od września będą to więc również klasy I-III szkoły podstawowej i całe gimnazja.

1. Rok Szkoły z Pasją

W ramach roku szkolnego 2011/12, ogłoszonego Rokiem Szkoły z Pasją, Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie promować najlepsze rozwiązania wzbogacające ofertę edukacyjną placówek. Szkołę z pasją kreują przede wszystkim ludzie. Dlatego tak ważne w tym roku będzie podkreślanie roli wszystkich osób zaangażowanych w jej życie. Przyjazną i ciekawą szkołę tworzą nie tylko dyrektor i nauczyciele, ale także rodzice, sami uczniowie i środowisko zewnętrzne, w tym organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Wsparcie dla szkolnych projektów prospołecznych

2. Koniec roku szkolnego w ostatni piątek czerwca i możliwość zawieszenia zajęć w czasie Euro 2012

Zgodnie z rozporządzeniem o organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą się kończyć w ostatni piątek czerwca. Poza tym, w związku z obywającymi się w przyszłym roku Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, organy prowadzące szkoły będą miały możliwość zawiesić zajęcia na czas oznaczony, w przypadku, gdy na danym terenie wystąpi zagrożenie bezpieczeństwa uczniów związane z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych. Zagrożenie to może być związane z utrudnieniami w przemieszczaniu się uczniów między szkołą a miejscem zamieszkania lub w organizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych. W czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych organ prowadzący szkołę lub placówkę (jeśli zaistnieje taka potrzeba) w zakresie posiadanych możliwości powinien zorganizować opiekę dla uczniów i wychowanków, którym zawieszono zajęcia.

Czytaj też:Można będzie zawiesić lekcje w czasie Euro 2012

3. Ciepła woda we wszystkich szkołach

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach obliguje organy prowadzące szkoły do zapewnienia wszystkim uczniom od 1 września 2011 roku dostępu do ciepłej, bieżącej wody oraz mydła.
 
4. Egzamin gimnazjalny według nowych zasad

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • OBYWATEL RP, 2011-08-25 15:00:12

    To jedna wielka kpina MEN ! W ramach roku szkolnego 2011/12, ogłoszonego Rokiem Szkoły z Pasją,już mieliśmy projekty Szkoła z Klasą,Szkoła Promująca Zdrowie,Szkoła Marzeń.Kto za tym stoi i przyzwala na takie występki. Co te projekty wnoszą poza wyssaniem pieniędzy dla grupy mądrali z Warszawki.Wys...tarczy poczytać Raport NIKU za 2010r. oraz wypowiedz Rzecznika Praw Dziecka byśmy zobaczyli prawdę.Wystarczy zerknąć na sprawozdania z realizacji tych programów i widać na co poszły pieniądze (Nasze podatników)!!! Np.program Szkoła Marzeń w ciągu roku obróciła 43 miliony złotych - co za to jest w tych szkołach takiego co byśmy mogli stwierdzić jako aktyw dodany. Jedna ŚCIEMA  rozwiń
  • AP, 2011-08-24 23:11:03

    U nas w Lubieniu Kujawskim wszyscy! rodzice z klasy IIIa złozyli na ręce Dyrektor petycję aby dalej ich dzieci uczył nauczyciel z ...pasją. Nie pomogło. Pani Dyrektor nie zna takiego wyrazu i skorzystała z "pasją" z przywileju pracodawcy wyznaczając innego nauczyciela wg niej też z ...... pasją.  rozwiń