PARTNER PORTALU
  • BGK

Jakie zmiany szykują się w nowym roku szkolnym?

  • PAP    29 sierpnia 2014 - 09:44
Jakie zmiany szykują się w nowym roku szkolnym?

- W nowym roku szkolnym wprowadzamy wiele znaczących zmian - przypomniała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska w specjalnym liście do dyrektorów szkół z okazji nowego roku szkolnego. Jednocześnie zaznaczyła, że polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, ale ewolucji.
***AKTUALIZACJA***

"Obejmując pod koniec listopada ubiegłego roku stanowisko ministra edukacji narodowej jednym z zadań, jakie sobie postawiłam, było zmniejszenie formalności obowiązujących w szkole. Im mniej biurokracji, tym więcej samorządności i samodzielności. A taka swoboda daje pole do kreatywności, szukania nowych, prostszych i skutecznych rozwiązań" - napisała minister. 

Zaznaczyła przy tym, że nie wszystko można i nie wszystko trzeba robić z dnia na dzień. "Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji, ale ewolucji. Tym bardziej, że i tak w nadchodzącym nowym roku szkolnym wprowadzamy wiele znaczących zmian. Dajemy darmowy podręcznik pierwszoklasistom, zapraszamy do szkół sześciolatki. Przy okazji, również w przedszkolach, wprowadzamy wiele udogodnień dla rodziców, uczniów i nauczycieli" - zauważyła Kluzik-Rostkowska.

Czytaj też:  Bez korepetycji w szkole ani rusz?

Zapewniła dyrektorów, że jest otwarta na uwagi i postulaty; zachęca ich do przesyłania do Ministerstwa Edukacji Narodowej pomysłów jak usprawnić życie w szkole.

Na stronie internetowej MEN obok listu zamieszczono także szczegółową listę zmian, które MEN wprowadziło i które planuje. Resort przypomina m.in., że w klasach I-III szkoły podstawowej lekcje nie muszą trwać 45 minut, uczeń prawo do nauki we własnym tempie, prace domowe mają być dostosowane do jego możliwości oraz, że możliwe będzie odroczenie nauki w I klasie na wniosek rodzica, poparty opinią poradni.

Czytaj też:  Matura jest zbyt łatwa?

---- WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ----

- Obowiązek szkolny dla sześciolatków, darmowy "Nasz elementarz", sprawdzian dla szóstoklasistów i matura przeprowadzane według nowych zasad, ułatwienia w dostępie do lekcji etyki - to najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym 2014/2015.

Pierwszego września po raz pierwszy z siedmiolatkami do I klas szkół podstawowych pójdzie obowiązkowo grupa dzieci sześcioletnich. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty w tym roku obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r.

Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r., czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły dopiero za rok - we wrześniu 2015 r. wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r.

Z szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w I klasach w tym roku będzie 550 tys. uczniów, w tym 197 tys. sześciolatków. Prawie wszystkie otrzymają bezpłatnie rządowy "Nasz elementarz". Książkę przygotowaną na zlecenie resortu edukacji zamówiło 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 proc. szkół publicznych. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.