PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarocin wyemitował kolekcjonerski bon miejski

  • PAP    8 listopada 2010 - 17:57

Jarocin (Wielkopolska) wprowadził w poniedziałek do obiegu kolekcjonerski bon miejski o symbolicznym nominale "20 wiarusów jarocińskich".
Bon ma promować historię miasta i generała Stanisława Taczaka - pierwszego dowódcę Powstania Wielkopolskiego. Ma wartość 20 złotych. Sygnowany jest herbem Jarocina i podpisem burmistrza miasta. "Nakład bonów wynosi zaledwie 2000 sztuk. Jarocin jest jednym z nielicznych w Polsce miast, które wyemitowało własny promocyjny banknot miejski" - powiedziała Ewelina Bartkowiak z miejscowego magistratu. 

Na awersie bonu umieszczono historyczny widok jarocińskiego ratusza, a na rewersie jest wizerunek generała Taczaka i uchwała powstańczej Rady Żołnierskiej ogłoszonej w Jarocinie 9 listopada 1918 r. oraz biało-czerwona rozeta powstańcza i odznaka Wojsk Wielkopolskich.

Bon został wyprodukowany z zastosowaniem profesjonalnych zabezpieczeń, stosowanych na drukach banknotowych i bankowych. "Jest wydrukowany na tzw. chronionym papierze wartościowym, niedostępnym w normalnej sprzedaży. Papier ma charakterystyczny znak wodny oraz wtopione specjalne włókna widoczne w świetle dziennym oraz świecące w promieniach ultrafioletowych" - wyjaśniła Bartkowiak.

Każdy bon umieszczony jest w dekoracyjnej obwolucie z wklejoną antystatyczną koszulką ochronną, chroniącą przed uszkodzeniem. Obwoluta jest równocześnie folderem zawierającym notę biograficzną Taczaka.

Generał urodził się w 1874 r. w Mieszkowie pod Jarocinem. Na prośbę komisarza Naczelnej Rady Ludowej Wojciecha Korfantego objął tymczasowe dowództwo nad Powstaniem Wielkopolskim. Zmarł w 1960 r. w Malborku. Jego prochy złożono w 1988 r. na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Emisja bonów miejskich była jednym z punktów obchodzonego w poniedziałek w Jarocinie Święta Niepodległości i 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Czytaj też:

Pieniądze na promocję 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.