PARTNER PORTALU
 • BGK

Jarosław Gowin: Konstytucja dla Nauki trafi pod obrady rządu

 • PAP/TK    22 lutego 2018 - 11:35
Jarosław Gowin: Konstytucja dla Nauki trafi pod obrady rządu
Gowin: Chcemy uczelni na światowym poziomie (Fot. wikimedia.commons)

Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział, że w czwartek 22 lutego skieruje pod obrady rządu projekt ustawy o szkolnictwie wyższym. Proponowane przepisy budzą wątpliwości wśród członków Prawa i Sprawiedliwości. - Nie ma zgody na tę ustawę - komentuje Ryszard Terlecki, szef klubu PiS.
 • Tzw. Konstytucja dla Nauki zostanie skierowana pod obrady rządu w czwartek 22 lutego.
 • Proponowane przepisy zwiększają rolę statutu uczelni, do którego zostanie przeniesiona duża część zagadnień regulowanych obecnie w ustawach i aktach wykonawczych.
 • Szef klubu PiS komentuje, że niektóre jej zapisy są nie do przyjęcia.

-Dzisiaj kieruję gotowy projekt ustawy pod obrady rządu, a mówiąc ściślej - do Komitetu Stałego - zapowiedział Jarosław Gowin w czwartkowym programie RZECZoPOLITYCE. Szef resortu nauki wyraził przy tym przekonanie, że projekt Konstytucji dla Nauki (określanej także mianem Ustawy 2.0) zostanie przyjęty przez rząd na początku marca i trafi do Sejmu.

- Niezależnie od kontrowersji, które pojawiają się wewnątrz naszego obozu, co do konkretnych rozwiązań - jestem przekonany, że tak jak wszystkie inne projekty, które przygotowałem w tej kadencji i ten zostanie zaakceptowany przez cały - czy nieomal cały - klub Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził Gowin.

Czytaj także: Reforma szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin: Nowe programy i więcej pieniędzy dla uczelni

Pytany o pojawiające się wątpliwości m.in. w PiS, co do niektórych kluczowych zapisów ustawy, dotyczących rad uczelni czy inwestycji przede wszystkim w większe ośrodki akademickie odpowiedział:

- Co do rad uczelni: to jest pewien paradoks, że środowiska akademickie, które na początku były temu bardzo przeciwne, teraz zaakceptowały to rozwiązanie - powiedział Gowin. - To jest rozwiązanie, które ma przewietrzyć uczelnie trochę, doprowadzić do tego, żeby pojawili się na uczelni ludzie, którzy patrzą z zewnątrz, patrzą świeżym spojrzeniem. Jestem zaskoczony, że tego typu rozwiązanie jest kontestowane wewnątrz naszego obozu politycznego - mówił.

Zarzut dotyczący inwestycji przede wszystkim w większe ośrodki akademickie ocenił jako bezzasadny.

- Ta ustawa przeniknięta jest zasadą zrównoważonego rozwoju. Chcemy doprowadzić do powstania kilku, a w przyszłości kilkunastu uczelni, które będą na światowym poziomie. Ale zależy nam równocześnie, żeby podnosić poziom wszystkich pozostałych uczelni. Więc to na pewno nie będzie tak, że te czołowe uczelnie będą się rozwijały kosztem pozostałych - podkreślił.

Czytaj także: Z karą do 50 tys. zł będą się musiały liczyć uczelnie, które złamią prawa studentów.

W poniedziałek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" zapytany został, czy projekt Ustawy 2.0 zyska akceptację PiS.

-Po pierwsze słowo "konstytucja" w tym przypadku to trochę tromtadracja ustawodawcza. A po drugie, nie ma zgody na tę ustawę - podkreślił lider klubu PiS. Dodał przy tym, że w projekcie ustawy są elementy, które uważa za "nie do przyjęcia".

- Mam na myśli pomysł, by jakieś rady biznesowo-samorządowe rządziły uczelniami. Podobnie nie można się zgodzić na oddanie całej władzy rektorom - uściślił.

Terlecki mówił też, że polskie szkolnictwo wyższe "rzeczywiście wymaga podniesienia poziomu kształcenia i badań", ale "tego nie można zrobić kosztem młodzieży, której nie stać na to, by studiować w dużych miastach".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • piopio, 2018-02-22 18:07:30

  dlaczego te wypociny przed uchwaleniem ,nie poddane są pod konsultacje społeczne, tylko jak zwykle po uchwaleniu okazuje się że to bubel -kto z Plaków znał ustawę IPN przed jej uchwaleniem -okazuje się że izrael ,-A Polskie bydło za głupie żeby coś doradzić ?
 • june11, 2018-02-22 14:24:48

  ustawa kompletne pudło!