PARTNER PORTALU
 • BGK

Jarosław Gowin: Samorządy sfinansują uczelnie

 • Michał Wroński    18 stycznia 2016 - 15:09
Jarosław Gowin: Samorządy sfinansują uczelnie
Polska ma cztery razy więcej uczelni w przeliczeniu na liczbę mieszkańców niż Niemcy. (Fot. : www.opole.uw.gov.pl)

• Resort nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym i zasady finansowania wyższych uczelni.
• Dziś za każdego studenta uczelniom płaci się tyle samo. Być może za lepszego maturzystę należałoby płacić uczelniom więcej - mówił Jarosław Gowin.
• Chce też dać samorządom możliwość wspierania uczelni bez obaw o naruszenie dyscypliny finansowej.

- Będziemy stwarzać możliwość partycypowania w finansowaniu uczelni wyższych przez samorządy - powiedział w poniedziałek (18.01) Jarosław Gowin, wicepremier, a także minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Gowin przyjechał do Katowic, by wziąć udział w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Przy tej okazji zapowiedział również zmiany, na jakimi pracuje kierowany przez niego resort. Część z nich dotyczy właśnie finansowania szkół wyższych, m.in. poprzez umożliwienie ich wspierania przez lokalne samorządy. Do tej pory obawiały się one podejmować takich działań, ze względu na możliwy zarzut o naruszenie dyscypliny finansowej. 

- Są takie sytuacje, że samorządy zainteresowane są zwłaszcza rozwojem tych uczelni regionalnych, ważnych z punktu widzenia tożsamości danego regionu, jego zdolności rozwojowych – powiedział Gowin.

Podkreślił, że zdecydowanie trzeba zwiększyć nakłady na badania i rozwój. W tym celu konieczne jest wypracowanie wspólnie ze środowiskiem akademickim nowej strategii finansowania szkolnictwa wyższego.

- Będziemy dążyć do tego, aby nakłady na szkolnictwo wyższe rosły, przy czym – moim zdaniem - wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe powinien być połączony z uruchomieniem bodźców projakościowych. Dziś za każdego studenta uczelniom płaci się tyle samo. Być może za lepszego maturzystę należałoby płacić uczelniom więcej – mówił szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Gowin wykluczył możliwość, aby Polska zrezygnowała z systemu bolońskiego, choć zaznaczył, że być może najlepsze uczelnie powinny mieć możliwość autonomicznej decyzji, jaki model kształcenia (3+2, czy jednolite studia magisterskie) wybrać. Jak stwierdził trzeba przemyśleć przyszłość Polskiej Akademii Nauk, a także kwestię ewentualnej konsolidacji placówek naukowych.

- Polska ma cztery razy więcej uczelni w przeliczeniu na liczbę mieszkańców niż Niemcy. W przypadku uczelni publicznych dwa razy więcej. Pytanie, czy to nie prowadzi do obniżenia jakości kształcenia i pracy badawczej? – pytał Gowin.

Minister zapowiedział, że jego resort zamierza wystąpić z inicjatywą napisania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Ma ona uwolnić uczelnie od nadmiernej biurokracji i zapewnić im więcej autonomii.

- Obecna ustawa była już tyle razy nowelizowana, że jest właściwie nieczytelna. Potrzebujemy nowej ustawy, przy czym ona musi być poprzedzona możliwie najszerszą debatą środowiskową. Daliśmy sobie na to trzy lata – zapowiedział Gowin.

Pierwszym krokiem do napisania nowej ustawy ma być konkurs. Ministerstwo określi ramowe wytyczne, a zespoły ekspertów reprezentujących środowisko akademickie przygotują trzy konkurencyjne projekty nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Dopiero w ślad za wywołaną w ten sposób debatą ministerstwo we współpracy ze środowiskiem akademickim przystąpi do tworzenia nowej ustawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • emerytka, 2016-01-21 16:06:30

  czy pan Gowin Jaroslaw zostal sprawdzony przez PiS na okolicznosc dzialalnosci samorzadowej w innych partiach?
 • Stan, 2016-01-20 18:40:34

  Uważam, że do opracowania nowej ustawy powinny być włączone organizacje gospodarcze i społeczne np. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych szczególnie do zapisów związanych z kierunkami politechnicznymi.
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-19 13:11:45

  Kluczowe są kwestie jakości studiów. Pojęcie ,,dobry student" jest nieprecyzyjne, podobnie jak ,,jakość edukacji". Uczelnie powinny finansować także, a może nawet głównie, organizacje gospodarcze, w zamian za wkład w rozwój firm, w ich innowacyjność. Studenci włączani w rozwiązywanie probl...emów praktycznych, w tym przede wszystkim gospodarczych, będą chętnie zatrudniani.  rozwiń