PARTNER PORTALU
  • BGK

Jarosław Gowin: uczelnia o. Rydzyka nie złamała prawa odmawiając studiowania

  • PAP/rs    18 października 2017 - 12:54
Jarosław Gowin: uczelnia o. Rydzyka nie złamała prawa odmawiając studiowania
Uczelnia toruńska w niczym nie naruszyła prawa - powiedział Jarosław Gowin. Fot. PTWP

Toruńska uczelnia o. Tadeusza Rydzyka nie naruszyła prawa odmawiając studiowania osobie, która zadeklarowała się jako ateista - uważa wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin. Każda uczelnia ma prawo określać warunki, które musi spełnić student - wskazał.
Jak podały media, szef toruńskiego SLD Marek Jopp chciał studiować podyplomowo ochronę środowiska w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, jednak mimo wcześniejszego przyjęcia na studia władze uczelni odmówiły mu rozpoczęcia zajęć - dlatego, że nie dostarczył zaświadczenia od proboszcza. Jopp deklaruje, że jest osobą niewierzącą.

Pytany o tę sprawę w środę Katowicach Gowin powiedział, że jako minister nauki zajął oficjalne stanowisko.

- W Polsce obowiązuje zasada wolności akademickiej. Z tej fundamentalnej zasady wynika, że poszczególne uczelnie - i publiczne, i zwłaszcza prywatne, takie jak uczelnia toruńska - mają prawo określać warunki brzegowe, które musi spełnić każdy, kto chce zostać studentem danej uczelni - powiedział wicepremier.

- W tym sensie uważam, że uczelnia toruńska w niczym nie naruszyła prawa - dodał Gowin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • przerażona sytuacją, 2017-10-18 14:58:18

    Uzależnianie przyjęcia jakiejś osoby na studia od wyznania może być słuszne tylko w przypadku uczelni kształcących osoby duchowne (np. seminariów duchownych). Natomiast pozostałe uczelnie, także prywatne mają obowiązek przyjmować niezależnie od wyznania czy innych pozamerytorycznych kryteriów. Minis...ter Gowin otwiera furtkę do ustalania "warunków brzegowych" o charakterze dyskryminującym - uczelnie w swojej wolności akademickiej odmówią przyjęcia na studia osobie żyjącej bez ślubu, rozwodnikowi, gejowi, świadkowi Jehowy, itd. Jak tak dalej pójdzie, to warunkiem brzegowym na każdej uczelni, nie tylko Rydzyka, będzie legitymacja członka Prawa i Sprawiedliwości.  rozwiń