PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest umowa na centrum muzyki Pendereckiego

  • PAP    1 czerwca 2010 - 15:01

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie podpisano we wtorek umowę o dofinansowaniu ze środków unijnych kwotą 50 mln zł projektu budowy gmachu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (małopolskie).
Placówka ma stać się miejscem spotkań profesorów - m.in. specjalistów sztuki wykonawczej i kompozycji - ze szczególnie uzdolnionymi młodymi artystami.

Umowę w sprawie dofinansowania Centrum - środkami UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - podpisali dyrektor Centrum Adrianna Poniecka-Piekutowska i sekretarz stanu w resorcie kultury Piotr Żuchowski.

W spotkaniu wziął też udział Krzysztof Penderecki, który wyraził nadzieję, że placówka rozpocznie działalność w wybudowanym gmachu w 2012 r.

- Sam pomysł na Centrum zrodził się już 10 lat temu. Od tego czasu były momenty, gdy wydawało mi się, że jego powstanie jest jednak niemożliwe. Dlatego dzień dzisiejszy jest dla mnie cudowny. Nadzieja, którą miałem, moje oczekiwania, spełniły się - powiedział kompozytor.

Jak prognozuje dyrektor Poniecka-Piekutowska, budowa rozpocznie się najprawdopodobniej we wrześniu.

Projekt budowy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zakłada prowadzenie ośrodka, którego cel stanowić będzie rozwijanie u młodych artystów z Polski i innych krajów europejskich umiejętności interpretowania muzyki solowej, kameralnej i orkiestrowej - tworzonej przez współcześnie żyjących kompozytorów i pod ich kierunkiem.

W Lusławicach doskonalony będzie warsztat młodych instrumentalistów, wokalistów i dyrygentów. Jednym z planowanych elementów Centrum jest sala koncertowa na 550 osób.

Jak oceniają jej twórcy, placówka ma szanse stać się ośrodkiem znanym w całej Europie - już posiada liczne kontakty z uczelniami muzycznymi, instytucjami artystycznymi, organizatorami festiwali muzycznych, z cenionymi artystami.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zostało utworzone na podstawie umowy zawartej we wrześniu 2005 r. między ministrem kultury a Stowarzyszeniem Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego. We wrześniu 2009 r. do współprowadzenia centrum przystąpiło dodatkowo Województwo Małopolskie - po podpisaniu umowy w tej sprawie przez wicemarszałka województwa, Romana Ciepielę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • justin231, 2010-06-03 18:41:51

    Czegoś tutaj nie rozumiem ! Nie umniejszając zasług zacnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego w kulturze polskiej, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach ma powstać za pieniądze unijne jak i państwowe to chyba jest jakieś NIEPOROZUMIENIE.Może to trzeba inaczej sformuło...wać? Pan Penderecki jest na tyle bogatym człowiekiem, że swoje centrum swojej muzyki może budować z własnych funduszy. Dzisiaj trudno powiedzieć czy jego sztuka będzie dziedzictwem narodowym, a nie prywatnym.  rozwiń
  • NiT, 2010-06-02 10:36:23

    Jak to wpłynie na bezrobocie w tym regionie?